Süt ineği günlük yem maliyeti

2
süt ineği günlük yem tüketim miktarı

Süt ineği günlük yem maliyeti

Bu sayfada süt ineği günlük yem maliyetini analiz edip ortalama bir ineğin günlük beslenme programı üzerinden ne kadar yem tüketimi yapacağı konusunda bilgi sahibi olacağız.

Arkadaşlar öncelikle tüm girişimci arkadaşlara selamlar. Bu yazıda süt ineğinin günlük 20 kilonun üzerinde bir süt verebilmesi için tüketim miktarlarını ele alacağız, sizler de değerli yorumlarınızı yorum alanına yazarak yazıya her zaman olduğu gibi katkıda bulunabilirsiniz.

İnekler’de Süt Verimi

Süt verimi yılın belli günlerinde değişir. Bu da ineğin ne kadar sık yavru doğurduğuna bağlıdır. Yani yıl içinde 2 keze doğum yapan bir ineği baz alıyorsak yıllık süt üretim miktarı da bu oranda düşecektir. Bu yüzden ineğin doğum aralığını bilmeden ve ineğin ırkını bilmeden süt konusunda bir şey söylemek yanlış olacaktır. Fakat biz burada tamamen ortalama bu konuda hiç fikri olmayanlar için bir bilgilendirme yapmak istedik.

Süt verimi doğumdan sonra fazla olurken doğumdan hemen önceki süreçte ise oldukça düşmektedir. Bu bilgi tüm inek ırkları için geçerlidir.

Günlük Yem Tüketimi

500 Kg 25 LT süt veren inek için ortalama yem tüketim miktarları şu şekildedir;

8 kg kesif yem , kilogramı 1.1 TL = 8,8 TL

5 kg yonca, kilogramı 0,60 TL  = 3 TL

10 kg Mısır Sılajı, 0,25 TL = 2,5 TL

23 KG bir ineğin günlük yem tüketim miktarıdır. Fiyat bazında ise 14,3 TL Düz hesap yaparsak 15 TL günlük bir ineğin yem maliyeti vardır.

Bu değerler ortalamadır, sizin ineğiniz bu miktarın daha fazlasını yiyerek daha az süt veriyor olabilir. Tabi bu durumda işletme kar değil zarar yapacaktır, bu yüzden ineklerin fazla süt vermesinde pek çok faktör etkilidir. İneklerin yaşam alanları, refah seviyesi gibi pek çok önemli kriter ineklerin günlük süt verimi üzerinde etkilidir. Bu değerleri önemseyen işletme sahipleri paranın küçük detaylarda gizli olduğunu çok iyi bilmektedirler.

Sizler de daha iyi bir süt verimi alabilmek için yaptığınız değişiklikleri ve diğer işletmecilere önerilerinizi aşağıdaki yorum alanından yazabilir, diğer işletme sahiplerini bu konuda bilgi verebilirsiniz.

[ Besi İneği Günlük Yem Maliyeti ]

İlginizi Çekebilir; [ En Fazla Süt Veren İnek Irkları ]


2 YORUMLAR

  1. ineğim 500 kilo günlük verim 36 litre ortalamasında günlük yem tüketimi 17kg civarında.
    Cins, simental.

    Bu miktar ve verim nasıl arkadaşlar tüketime göre verim iyi mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here