En Fazla Süt Veren inek Irkları Nelerdir

1
süt verimi yüksek inek ırkları

En Fazla Süt Veren inek Irkları Nelerdir

İneklerden elde ettiğimiz süt insan yaşamı için büyük önem taşımaktadır. Herkesin rahat şekilde tüketebileceği ve sağlığımız açısından büyük oranda faydalıdır. Çocuk, genç, yetişkin herkesin süt tüketmesi ilerleyen yaşlarda yaşlanma sürecinin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Süt denildiğinde en çok inek sütü tüketilmektedir. İnek sütü elde etmek için pek çok farklı inek türünden inek sütü elde edilir. İnek sütünün faydalı olması ve kolay elde edilebilir olması gibi bir takım temel özellikleri ile günlük yaşamımızda kolay şekilde erişebileceğimiz inek sütü ile daha sağlıklı olmak mümkün.

En fazla Süt Veren Irklar

Süt denilince farklı pek çok inek ırkı vardır. Bu ırkların bazıları yüksek miktarda süt verirken, bazı ırklar ise daha düşük süt üretimi yapmaktadır. Yüksek süt üretimi yapan inek ırkları nelerdir şimdi onlara bir göz atalım.

Jarsey

İnek ırkları arasında süt kalitesinin en yüksek olduğu inek türüdür. Bu ineğin sütü çok kalitelidir ve bu yüzden bu ırkı eti için besleyen yoktur. Sadece kaliteli süt üretimi yapmak isteyen kişiler bu ırkı beslemektedir. Süt verimi ortalama Avrupa ülkelerinde yılda 6000 litre civarında süt verimi vardır. Bu da günde 16 litre civarında seyretmektedir. İneğin sütü belirttiğimiz gibi kalitelidir, en iyi sütü üreten bu ineğin 13 litre sütünden bir kilo tereyağı elde edilir.

Ülkemizde daha çok Karadeniz bölgesinde yetiştirildiği bilinir. Bu ineklerin bir diğer önemli özelliklerinden birisi de döl tutma durumudur. Kolay ve hızlıca döl tutabilir, yavru kaybetme riski çok düşüktür.Sütünden elde edilen tereyağı ve peynir de sütün kaliteli olmasından dolayı oldukça kalitelidir.

Friz

Hollanda’ya ait olan bir inek ırkıdır. Günlük ortalama süt verimi 24 litre civarındadır.

Simental

Günlük ortalama süt verimi 10 litre civarıdır. İsviçre’ye ait olan bir inek ırkıdır. Yaşam kalitesi ve refahı arttırıldığında ineğin günlük süt verimi 3 katına kadar çıkabildiği görülmüştür.

Montofon

En çok beslenen inek ırkıdır. Ülkemiz montofon ineği yetiştirme ve besleme konusunda oldukça fazla geçmişe sahiptir. Verim konusunda simental cinsi ile hemen hemen aynı verime sahiptir. Günlük süt verimi ortalama 10 litre civarıdır. Ancak belirttiğimiz gibi bu verim miktarı refah seviyesi ile artabilmektedir.

Holstein

Hollanda’ya ait olan bir inek ırkıdır. İneğin refah seviyesi gözetilir ve iyi bir ortamda yaşaması sağlanırsa günlük süt veriminde diğer ırklardan en iyi verimi alındığı gözlemlenmiştir. Günlük 30-40 litre süt verimi almak bu inek ırkı ile hiç de zor değildir. Sadece ineğin yem miktarları ve rasyon konusunda uzmana danışmalı ve bu konuda detaylı bir profesyonel destek alınmalıdır. Hazırlanan güzel bir rasyon lie ineğin verimi kolay şekilde arttırılır.

odestek.com

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here