Bisikletin icadı ve tarihçesi

3
ilk bisiklet ne zaman bulundu, ilk bulunan bisikletin özellikleri

Bisikletin icadı ve tarihçesi ile birlikte bisikletin zaman içinde geçirdiği değişim bu başlığımızda yer alacaktır. Bisiklet günümüze gelene dek pek çok değişimler geçirmiş ve günümüzdeki halini almıştır. Bisiklet günümüzde ulaşım aracı olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında doğa sporlarında ve farklı spor dallarında yine bisiklet kullanımı oldukça yaygındır. Bisikletin icadı ve tarihçesi ile ilgili ilk nerede bulundu ve nasıl geliştirildiği gibi konuları yazımızda bulabilirsiniz.

Bisikletin İcadı

İcadı : 1700’lü yıllar
Geliştirilmeye çalışıldığı dönem: 1700’lü yılların sonları
Mucit: Conte De Sicac
Geliştirilen ilk bisiklet: 1839  yılında İskoçyalı Kirkpatrick Macmillan tarafından yapılmıştır. Bu yapılan ilk pedallı bisiklettir.

Bisikletin tarihçesine baktığımızda tarihçilerin bu konuda fikir birliğine varamamalarını görmekteyiz. Tarihçiler bu konuda tek bir fikir konusunda fikir birliği içine asla girmemektedirler. 1839 yılında yapılan ilk pedallı bisikletin iskeleti tamamen tahta kullanılarak yapıldığından kilosu bir hayli ağırdı. 27 kilogram ağırlığında olan bu bisiklet sürüş konusunda zor olmasından birkaç yıl sonra daha hafif bisikletler icat edilecektir. Bu anlamda üretilen bu bisiklet günümüz bisiklet sanayiinin temellerini atmıştır.

1871 yılına geldiğimizde ise bu bisiklet biraz daha geliştirildi. Geliştiren isim Starley ve Hillman oldu. Starley ve Hillman ilk olarak bisikleti vitesli olarak icat etti. İlk vitesli bisiklet böylece ortaya çıkmış oldu.

ilk bisiklet, ilk bisiklet nerede bulundu

1868 yılında gelindiğinde ilk bisiklet yarışı Saint Cloud’da yapılmıştır. Ardından günden güne bisiklet kullananların sayısı artmış ve 1881 yılında ilk bisiklet federasyonu kurulmuştur.

3 YORUMLAR

  1. […] Bisiklet günümüzdeki halini alıncaya kadar pek çok kişinin bisikletin günümüzdeki halini almasında katkısı olmuştur. Tüm teknolojik aletler ve sistemler gibi, bisikletin ilk bulunuşundan günümüze kadar olan süreçte sürekli yeniliklere ve yeni özelliklere ihtiyaç duymuş, sürekli geliştirilmiş ve günümüzde tüm dünyada evrensel şekilde kullanılan bir araç haline gelmiştir. Bisiklete pek çok kişinin katkısı olmuştur dedik. Bu kişilerin bisikletin gelişimine katkısı neler olmuştur? Kim, neyi bulmuştur ve günümüzde modern anlamda gerek görünüşü gerekse tasarım anlamıyla estetik bir hale ulaşmıştır. […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here