Halıdan Yumurta Lekesi Nasıl Çıkar

0
Çay, Kahve, Yumurta Lekesi temizliği

Halıdan yumurta lekesi nasıl çıkar diye bir soru yöneltilse, heralde herkes gözünün önünde canlandırma yaparak o kötü anı yaşamaya çalışır. Düşünsenize; güzel bir pazar sabahı güneşli bir güne gözlerinizi erkenden açıyorsunuz, gün içinde birsürü plan yapılmış herkes organize olmuş ve bu güzel günü yaşayabilmek, gözünüzü açtığınız anda tek eksik enerji..

Güzel bir kahvaltı hazırlamak için mutfağın yolunu tutuyorsunuz, hemen çay demlemek için su kaynatıp güzel bir kahvaltı sofrası hazırlamaya koyuluyorsunuz. Tabiki bir kahvaltı sofrasının olmazsa olmazıdır domates, salatalık, biber, zeytin, peynir ve o zalım YUMURTA… İşte günün kalanı Nasrettin Hoca fıkraları gibi geçmemesi için dikkatlice okuyalım.

Belki bir omlet, belki menemen belki haşlanmış belki çılbır ve belki de rafadan yumurta yapmak için elinizi buzdolabındaki rafa atıyorsunuz ve yumurtayı alıp arkanızı döner dönmez parmaklarınızın arasından kayıveriyor hain yumurta.

Öncelikle sakin olmalısınız. Gördüğünüz manzara ne kadar kötü olursa olsun panik herşeyi daha da kötüleştirmekten başka hiçbirşeye yaramayacak. İlk önceliğimiz halının üzerine düşen yumurtanın sarısının dağılıp dağılmadığı. Eğer sarısı patlamadıysa halımızdaki leke pek kaydadeğer bir hal almayacaktır, tabi sarısını doğru yöntemle, dağıtmadan, patlatmadan yerden alabilirsek.

Yumurtanın Sarısı Nasıl Ayrılır

Bu işlem için çok basit yoldan bulabileceğiniz bir adet 500ml pet su şişesine ihtiyacınız bulunmakta.

  • Pet şişenin ağzını açın ve gövdesini akordiyon gibi büzün
  • Pet şişenin ağzını yavaşça yumurtanın sarısına yaklaştırın ve akordiyon gibi büzdüğünüz şişeyi bu kez de tersine çekerek eski haline getirin.

İşte yumurtanın sarısı elinizde.

Halıdan Yumurta Lekesi Nasıl Temizlenir?

Peki eğer yumurtanın sarısı halının üzerine patladıysa? O zaman artık kolları sıvamanın zamanı gelmiş demektir. Hemen yumurtanın üzerini tuzla kapatıyoruz ve spatula gibi sert kazıyıcı bir cisim alarak halımızın üzerindeki yumurtayı spatula yardımı ile kazıyarak bir peçete veya kaba aktarmaya başlıyoruz.

Halıdan yumurta lekesi nasıl temizlenir konusunda püf nokta: Kazıma işleminin tamamen bittiğine dikkat edin, halınız çok tüylü ve gözenekli olduğu için kalıntılar halınızda leke ve koku bırakacaktır.

Şimdi bir kase oksijenli su alıp içine biraz tuz ve karbonat koyalım ve bir sünger yardımıyla halımızın yumurtalı kısmına bu karışımı yedirerek lekemizin çözünmesini sağlayalım. Karışımımız halıda tepkimeye girerken biz de o sırada evde kullandığımız en çok köpüren ne varsa bunu düşünüp bulalım ve uygulamak üzere hazırlayalım. Bu kimi saman bir şampuan olabilir veya leke çıkarıcı bir deterjan. Bizim önerimiz halı şampuanınız yoksa tabiki hunharca köpüren saç şampuanı olacak.

Daha önce yaptığımız uygulama kurumadan duru suyla ve spatula yardımıyla biraz kazıyarak lekemizi görünür hale getirelim zaten pek bir leke göremeyeceksiniz. Şimdi yapacağımız uygulama sizin göremediğiniz yerlerdeki yumurta kalıntılarını ve ileride oluşacak yumurta kokusunu tamamen ortadan kaldırmaya yöneliktir.

Şampuanı halının yumurta dökülen bölümüne direkt olarak uygulayıç Sonra nemli bir diş fırçası veya süngerle üzerinde ovalamaya başlayın. İyice köpürmesi için biraz su dökün (sıcak su uygulanması tavsiye edilmez. Ilık su uygulayın) İyi ce köpürttükten sonra tekrar spatula yardımıyla bölgeyi temizleyin ve şamuan uygulamasını son bir kez yaparak şampuanın kendi kendine kurumasını bekleyebilirsiniz.

Bisikletin icadı ve bilinmeyen tarihi

Tespih Namazı Nasıl Kılınıyor?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here