Bisiklete Katkısı Olan Kişiler

1
ilk bisiklet, ilk bisiklet nerede bulundu

Bisiklet günümüzdeki halini alıncaya kadar pek çok kişinin bisikletin günümüzdeki halini almasında katkısı olmuştur. Tüm teknolojik aletler ve sistemler gibi, bisikletin ilk bulunuşundan günümüze kadar olan süreçte sürekli yeniliklere ve yeni özelliklere ihtiyaç duymuş, sürekli geliştirilmiş ve günümüzde tüm dünyada evrensel şekilde kullanılan bir araç haline gelmiştir. Bisiklete pek çok kişinin katkısı olmuştur dedik. Bu kişilerin bisikletin gelişimine katkısı neler olmuştur? Kim, neyi bulmuştur ve günümüzde modern anlamda gerek görünüşü gerekse tasarım anlamıyla estetik bir hale ulaşmıştır.

1791 yılında Sivrac Kontu ilk taslak olan tahta bisikleti icat etti.
1817 yılında Baron Drais bisikleti biraz geliştirerek oturak sele ekledi.
1861 yılında Pierre ve Ernest Michaux adında baba ve oğul, ön tekerleğe pedal taktılar ancak bu çok fazla uzun sürecek bir icat olmamıştır,
1865 yılında Velocipede bisiklete zincir ekledi,
1888 yılında J.B. Dunlop tekerleklere lastik takarak bisiklete biraz daha sürat kazandırdı.

İşte bisikletin günümüzdeki modern halini almasında yukarıdaki mucitlerin hayal etmeleri ile gerçekleşmiştir. Bir ürünün ya da sistemin ortada çıkmasında aslında tek bir kişinin icadı değil, pek çok kişinin katkısı ile ortaya çıkmaktadır. Bu durum bisiklet için olduğu gibi pek çok sistem için geçerlidir, bilgisayarlarda televizyona kadar tüm cihazlarda aynı durum geçerlidir.

Yazıyı beğendiyseniz, teşekkür etmeyi, yorum bırakmayı unutmayın arkadaşlar.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here