Oruçluyken Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı?

0
diş fırçalamak orucu bozar mı

Oruçluyken Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı?

Ramazan ayı 11 ayda bir gelen ve en önemli aylardan birisi olarak bilinen, Müslümanlar için değerli ve anlamlı bir aydır. Müslümanlar bu ay içinde oruç tutarak Ramazan ayının anlam ve önemini idrak etmek adına bir takım oruç başta olmak üzere teravih namazı, iftar, sahur gibi önemli etkinlikler yaparlar. Ramazan ayı boyunca yaşanan ritüeller arasında en dikkat çekenlerden birisi de ramazan davulcusudur. Ramazan ayı boyunca her gece sahur vaktinde insanları uyandırmak için sokaklarda davul çalarak dolaşır. Ramazan davulcularının ramazanın anlam ve önemini tam anlamıyla yansıtabilmesi için mani söyledikleri de görülür. Ramazan ayının içinde Ramazan davulcusu gibi pek çok farklı ritüel vardır.

Ramazan ayının amacı oruç tutmaktır. Müslümanlar 30 gün boyunca bu ayda oruç tutarlar. Oruç Ramazan ayının en önemli eylemleri arasında yer almaktadır. Ramazan kültürünü tam anlamıyla yaşamak, Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’de yer alan emirleri tam anlamıyla uygulayabilmek adına Müslümanlar bu ay içinde oruçlarını eksiksiz tutmaları gerekir.

Oruç Tutarken Diş Fırçalamak

Oruç tutarken dişlerimizi fırçalamak orucu bozar mı? Pek çok kişinin aklına gelen ve merak ettiği sorulardan birisi de budur. Oruç tutarken bir kişi dişlerini fırçalaması caiz midir?

Hepimiz günlük yaşamımızda oruçlu olsak bile farklı sosyal ilişkilerde bulunan insanlarız. Hayatımızı devam ettirmek ve devam ettirirken de diğer insanlarla kurduğumuz ilişkilerde sağlıklı bir ilişki kurmak önem arz etmektedir. Bu yüzden güzel ve temiz görünmek önemlidir. Güzel ve temiz görünmek için de dişlerimizi düzenli olarak fırçalamak gerekir. Hem sağlık hem de görüntümüzün temiz olması adına dişlerimizi düzenli fırçalamalıyız.

Diş fırçalamak orucu bozar mı? Sorusuna diyanet işleri başkanlığı tarafından verilen cevapta; diş fırçalamanın orucu bozmadığı, ancak boğaza suyun kaçması halinde orucun bozulabileceği cevabı verilmiştir. Yani nasıl ki oruçluyken ağzımıza su aldığımızda orucumuz bozulmuyorsa, dişlerimizi fırçaladığımızda da yine boğazımıza su kaçırmadığımız taktirde bir sorun olmayacaktır. Bu yüzden oruçluyum diye dişlerini fırçalamayan, geciktiren kişiler gönül rahatlığı ile dişlerini fırçalayabilir. Ancak belirttiğimiz gibi dikkatli olmak ve boğazına su kaçırmamak şartı ile bunu yapması gerekmektedir.

Diş Fırçalamak ve Oruç Arasındaki Bağlantı

Dişlerimizi fırçalamak temiz görünmenin temel şartlarından birisidir. Ancak pek çok kişi oruçluyken ağıza su alındığı için orucum bozulur mu gibi kafasında bir takım soru işaretleri oluşmaktadır. Bunları diyanet işleri başkanlığından verilen cevap ile çözüme kavuşmuştur.

Ramazan ayının önemi büyüktür. Temizlik imandan gelir anlayışı ile, ramazan ayında temiz olmak, temiz görünmek ve temiz bir şekilde ibadetimizi yapmak da büyük önem taşımaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here