Elektronik Teknolojisi Bölümü Mezunları İş İmkanları Çalışma Alanları

0
elektronik teknolojisi iş imkanları nelerdir

Elektronik Teknolojisi Bölümü Mezunları İş İmkanları Çalışma Alanları

Günümüz teknoloji devri, her zaman her yerden farklı teknoloji türleri piyasaya sürülüyor. Bu teknolojilerin arkasında mükemmel bir yazılım ve harika bir işleyiş içinde çalışan donanımlar bulunuyor. Peki ama bu donanım ve yazılımların makine ile entegrasyonu ve bu entegre edilen sistemin işleyişini kimler sağlıyor? Elektronik teknolojisi bölümünden mezun olan kişiler makinelerin genel olarak elektronik düzenini sağlayan ve düzgün çalışması için gerekli çalışmayı yapan kişiler olarak karşımıza çıkıyor.

Elektronik teknolojisi bölümü elektrik bölümü ile kıyaslandığında 220 volt altı ile çalıştığı için daha güvenli bir bölümdür. Bu bölüme gidecek olan kişiler sürekli kendisini geliştirmeli ve mesleki açıdan gerekli donanıma sahip olmaları gerekmektedir. Böyle olduğu zaman elektronik teknolojisi bölümünden mezun olan kişiler fabrikalarda, farklı şirketlerde kolaylıkla işe girebileceklerdir. Bu bölümü severek okuyan kişiler, gerekli olan bilgiyi sahip olduktan sonra işe girdiğinizde oldukça yüksek maaş ile işe başlayabileceksiniz. Elektronik teknolojisi bölümü mezunlarının önü açıktır ancak kendilerini geliştirebilmeleri ile doğru orantılıdır bu. Yani çalışmayı sevmeyen tembel kişiler bu bölümde bir yerlere gelemezler. Azimli, çalışkan, zeki ve işini seven kişiler ise bu bölümde çok büyük maaşlarla çalışabileceklerdir.

Mezunlar Nerede Çalışır

Elektronik teknolojisi bölümünden mezun olan kişiler fabrikalarda, büyük teknoloji firmalarında yazılım alanında elektronik devre tasarımları yapabilir. Bu alanda ve bu pozisyonda çalışan kişilerin sektörde tanınması, kolay şekilde adından söz ettirebilmesi ve maaş konusunda ise tatmin edici bir maaşa sahip olması bilinmektedir.

Çalışma alanları aslında çeşitlidir. Günümüz teknoloji çağıdır, elektronik devrelerin olmadığı alan yok denecek kadar azdır. Böyle bir teknoloji dünyasında elektronik teknolojisi bölümünden mezun olan kişiler işlerini iyi yapmaları halinde çok ciddi paralara çalışabileceklerdir.

Elektronik teknolojisinden mezun olan bir kişi otomasyon sistemlerinin devrelerini tasarlar, bu alanda gerekli çalışmaları yürütür. Kartlarda yer alan sıkıntılı ve hasarlı devreleri tespit ederek bunların gerekli onarım ve bakımlarını yapar. Kurum içinde bir takım kontrolleri sağlar. çalıştığı alanda mühendisler mevcutsa, mühendisler ile çalışanlar arasındaki bilgi akışını düzenler ve dengeler.

Bu bölümden mezun olan kişiler özel sektörde rahat şekilde iş bulabilecekleri gibi, kendi şirketlerini de kolay şekilde kurabileceklerdir. kendi şirketlerini kurmalarının ardından firmalarla anlaşmalar yürüterek bireysel iş alabilirler.

Elektronik Teknolojisi Bölümü Hakkında

Bölüm Önlisans eğitim vermektedir. Bu bölümden mezun olan öğrenciler 120 krediyi tamamlamak zorundadır. Bazı durumlarda staj yükümlülüğünü tamamlamaları okulu tarafından istenebilir. Öğrenciler üniversitenin Elektronik Teknolojisi bölümüne Üniversite giriş sınavından aldıkları puan ile girebilmektedirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here