Kadınlar-Bayanlar Bekçi Olabilir Mi?

1

Kadınlar bayanlar bekçi olabilir mi? Kadınlardan bekçi olur mu? Bayan Bekçi alımları son zamanlarda adayların en çok merak ettikleri konulardan birisi. Bekçi alımları 2019 yılında ilk etapta 8 bin kişi olarak yapılacak. Önümüzdeki süreçte yıl içinde ikinci bir alım yapılacak mı merak konusu. Bakanlık bu konuda yaptığı açıklamada ilk alımın 8 bin kişi ile sınırlı olacağını belirtti.

Alınacak olan 8 bin kişilik kadronun içinde kadınlara kadro ayrıldı mı? Kadınlar bayanlar bekçi başvurusu yapabilir mi? Sorularının cevaplarını bu başlıkta bulabilirsiniz. Kadınlar bayanlar bekçilik için başvuru yapabilir mi gibi soruların cevaplarını hep birlikte sizler için araştırdık. Bekçilik maaşları 2019 konusunda bilgi almak isterseniz linke tıklayabilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışan bekçilerin şartları polislerle aynı, polislik için kadınların başvurusu kabul edilirken bekçilik için kadınlar başvuru yapabilir mi? Sorularının cevabını ne yazık ki üzülerek “hayır” olarak vermekteyiz.

Kadınlar Bekçilik Başvurusu Yapabilir Mi?

Hayır, kadınların bekçilik kadrolarına başvuruları şuan için kabul edilmiyor. Ancak önümüzdeki alımlarda ve ilanlarda şartlar değişirse yine sayfa üzerinden güncelleme yapacağız.

[ bekçi çalışma saatleri ve maaşları ]

Kadınların Bayanların Bekçilik Başvurusu Neden Kabul Edilmiyor?

Bekçilik adı üstünde hepinizin bildiği gibi gece sokaklarda asayişi korumak anlamına gelmektedir. Suçlu olma ihtimali bulunan ya da suç teşkil eden unsurları ortadan kaldırmak ya da emniyet güçlerine haber vermek suretiyle bekçiler mahallede görev alırlar. Bu yüzden kritik öneme sahip olan bekçilerin görevlerine şuan için kadınlardan başvuru kabul edilmemektedir. Bunun sebebi ise taktir edersiniz ki kadınların gece sokaklarda dolaşması bir erkeğe göre daha fazla riskli olmaktadır. Fizik gücü ve diğer faktörler göz önünde bulunduğunda, bir kadın ile erkeğin gece sokaklarda suç işleme potansiyeli bulunan ya da suç işlemiş kişilerle mücadele etmesi birbirinden farklıdır. Erkekler bu konuda fizik gücünün daha üstün olması sebebiyle şu aşamada kadınların bekçilik başvurusu kabul edilmemektedir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here