Emekli olunca ne kadar maaş alırım

0
Emeklilik maaş hesaplama

Emekli olunca ne kadar maaş alırım diye düşünmeyenimiz var mı acaba. Yıllarınızı verdiğiniz, her zorluğa katlandığınız, her türlü fedakarlığı gösterdiğiniz işinizden ayrılmanın vakti birgün gelecek ve harcadığınız yıllara, verdiğiniz emeklere karşılık alacağınız bedelin miktarı ne kadar olacak.Bu sorunun yanıtı herkes için önemli tabiki.. Türkiye’de emeklilik sistemi çalışanın tüm enerjisini tüketinceye kadar kullanmakta, yaşamak içinse cüzi bir miktarda neredeyse sadece mutfak giderlerini karşılayabileceği kadar para vermektedir.

Emekli olmayı aklından geçirmeye başlayan bir kişi, herşeyden önce Bugün emekli olunca ne kadar maaş alırım? diye düşünmek zorunda kalıyor. Oysaki normalde düşünmesi gereken tek şey kendisi ve ailesi ile ilgili olarak yapacağı yatırım ve tatil planları olmalıyken, bizim ülkemizde daha çok; Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Maaş Alırım? veya Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Tazminat Alırım? sorularına odaklanmış durumdayız ne yazık ki.

Emekli olduğunuzda ne kadar maaş alacağınızın hesaplanması için işe ilk başlama tarihinden emekli olmayı planladığınız tarihe kadar çalıştığınız gün sayısı ve ödenilen pirim miktarı en büyük unsurlardır. Bunların yanında gerek yaşınız, gerek işçi statünüz gibi birçok yan etken alacağınız emekli maaşının ne kadar olacağını belirleyen unsurlar arasında yer almaktadır.

Emekli olduğumda ne kadar maaş alırım?

Şimdi gelelim Emekli olduğumda ne kadar maaş alırım sorusununz yanıtına. Bu noktada emekli olduğunuzda ne kadar alacağınızı net olarak öğrenmek için E-DEVLET üzerinden şahsi bilgileriniz giriş yaparak bunu hesaplatmanız mümkün. Ancak en düşük emekli maaşı ve en düşük bağkur maaşının ne kadar olacağı ise şu şekildedir.

  • En düşük memur maaşı 2.522 TL
  • En düşük BAĞ-KUR maaşı 1.775 TL

Emekli olduğunuzda geçinemediğiniz için veya evlilik, doğum, gayrimenkul satınalma gibi birçok nedenle bankalardan kredi başvurusu yaparak kredi çekmek isteyebilirsiniz. Emeklilerin kredi çekebilmesi için gerekenler her bankaya göre belki küçük değişiklikler gösterse de bütün olarak düşünüldüğünde pek farklı olmayacaktır. Peki aldığınız krediyi geri ödemeyle alakalı bir sorun yaşarsanız örneğin Emekli ihtiyaç kredisi faiz oranınız uygun şekilde alıp kullandınız, sonra sorun çıktı ve iki ay kredi ödemezsem ne olur diye kaygılanırken ödeyemediniz ve bankadan ihtarname geldi. Peki Emekli Maaşına haciz koyulur mu? Sorunuzun yanıtı yazımızda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here