Güvenlik soruşturması mülakata giren herkese mi yapılır?

0

Güvenlik soruşturması mülakata giren herkese mi yapılır? Yoksa mülakatta başarılı olan adaylara mı yapılır?

Arkadaşlar bir durumu netleştirmek adına bu yazıyı yazıyorum. Bu konu hakkında uzun bir süredir bilgi edinmek üzere araştırdım, sonuç olarak kendimce edindiğim bilgiler dahilinde sizlere bilgi vermek istedim. Soru cevap şeklinde açıklamaya çalışacağım.

Güvenlik Soruşturması Kimlere Yapılır?

Güvenlik soruşturması 2016 yılında yaşanan darbe girişiminden önce memuriyeti kesin olarak kazanan adaylar için yapılırdı. Yani adaylar kazandıklarını öğrenir, ardından güvenlik soruşturması süreci başlatılırdı. Ancak darbe girişiminden sonra kamuya alımlarda daha sık eleyip ince dokumak üzere, mülakata katılan adaylara güvenlik soruşturması yapıldığı anlaşılıyor. Bunu pek çok adayın kazanamayıp, güvenlik soruşturması sürecine dahil olduğundan daha net şekilde anlayabiliyoruz.

Mülakata Girdim, Sonuçlar Henüz Açıklanmadı Ancak Evime Polis Geldi ve Güvenlik Soruşturması Yapıldı?

Mülakat sonuçları açıklanmadan pek çok kişinin evine polis gelerek güvenlik soruşturması sürecine dahil oldukları bilgisi paylaşıldı. Bu bilgiler ışığında bilgisi olmayan aday adaylarının, güvenlik soruşturmasının sadece asil olarak kazananlara yapılacağını düşünerek kısa ya da uzun süreli mutluluk yaşamalarına sebep olan bu durumun aslı aslında sonuçlar açıklandığında ortaya çıktı. Güvenlik soruşturması yapılan ancak sonuçlar açıklandığında olumsuz olan pek çok kişinin olduğunu yaptığımız araştırma dahilinde görmekteyiz.

Güvenlik Soruşturması Neden Yapılır?

Kişinin genel yaşamı hakkında bilgi edinmek, sır saklama gibi yeteneklerinin olup olmadığını araştırmak ve bireysel olarak kişi hakkında bir takım bilgileri gerek mahalle muhtarı, gerekse komşulara bizzat sorularak araştırma yapılan süreçtir. Güvenlik soruşturması son yıllarda önemini daha fazla arttırmıştır. Devlet kadrolarında daha nitelikli kişileri seçmek adına yapılan araştırma sürecinin bir parçasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here