Trafik Cezası İndirimli Nereye Nasıl Ödenir?

0
indirimli trafik cezası ödeme

Trafik Cezası İndirimli Nereye Nasıl Ödenir?

Arkadaşlar trafik cezası yiyen ve 15 gün içinde ödediği halde indirim alacak kişileri ilgilendiren bu yazımda, başıma gelen olaylardan sizlere bahsedeceğim. Hız limitini %20 oranında aştığım için ceza yedim. Bu cezayı 15 gün içinde ödemem halinde 235 TL olan ceza tutarım, 176 TL ye ineceğinden bir an önce ödeme yapmak istediğim için birkaç yeri araştırdım, sonuç alamayınca kendi araştırmalarım neticesinde edindiğim bilgileri sizlerle buradan paylaşmaya karar verdim.

Vergi Dairesi Neden Almıyor?

Vergi daireleri bu tür ödemeleri ne yazık ki kabul etmeyebiliyor, çünkü; “bize gelen herhangi bir dosya yok” diyerek işin içinden çıkıyor, haklı olarak çıkıyorlar çünkü vergi dairelerine bu tür cezalar 30 günü aştıktan sonra geliyor. Yani başka bir deyimle, vergi daireleri ödemelerini kendi isteği ile yapan, yapmak isteyen kişiler değil ödemesini aksatmış olan kişileri kapsıyor. Sonuç olarak trafik cezası tebliğ edildikten sonra cezayı 15 gün içinde ödemek istediğinizde vergi dairesi bunu almayabiliyor.

E Devlet Üzerinden Trafik Cezası Ödeme

E devlet sistemi üzerinden borcunuzu görebiliyor ve borcunuza ilişkin bir takım bilgilere sahip olabiliyorsanız, ( ya da elden fiziksel olarak tebliğ edilmişse) Seri Sıra No gibi o zaman işimiz kolay. Aşağıdaki adımları sırası ile izleyin.

  • https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MENU_MTV
  • Yukarıdaki bağlantıya girin,
  • Motorlu taşıtlar sorgulama ve ödeme bölümüne girin,
  • TC ve Ruhsat Tescil bilgilerini girerek sisteme giriş yapın,
  • Sayfanın orta bölümünde Tüm Borçlarınıza ulaşmak İçin Tıklayın yazıyor. Farklı borcunuz yoksa çıkmayabiliyor, bu yüzden bu alan yoksa atlayabilirsiniz,
  • Üst kısımda sekmeler var bunların en sağında Beyanlı Trafik Cezası Ödeme alanı var. İşte işimize yarayacak olan bölüm burası.

Bu bölümden trafik cezasına ilişkin bilgileri girin, Ceza tutarı bölümüne aldığınız cezayı yazın, benim ceza tutarım 235 idi, 235 yazdım ve sisteme hesaplattırdım, 176 sonucunu bularak otomatik olarak ödenmesi gereken tutar bölümüne aktardı.

Trafik cezası bilgilerinizi giriş yaparken, tebliğ tarihi, düzenleme tarihi gibi bilgileri dikkatli şekilde doldurun. Yanlış yapmanız halinde cezanız ödenmeyebilir, ödeme sonrası alındıyı indirerek bilgisayarınızda saklayın, hatta mümkünse çıktısını alın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here