Erken – Genç Yaşta Saç Beyazlaması Neden Olur? Kesin Çözümü Nedir?

0
saç beyazlamasına ne iyi gelir
saç beyazlamasına ne iyi gelir

Erken – Genç Yaşta Saç Beyazlaması Neden Olur? Kesin Çözümü Nedir?

Erken yaşta saç beyazlaması pek çok kişinin karşı karşıya kaldığı durumlardan birisidir. Genç yaştaki bireyler saç beyazlaması sorunu ile karşılaşarak bu konuda ciddi sıkıntılar yaşayabilmektedir. Peki bunların önüne nasıl geçilir? Saç beyazlamaya en güzel ve etkili çözüm nedir bu yazıda sizlere bunlardan bahsedeceğiz.

Genç yaşta saç beyazlaması genel olarak stres ve diğer faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabiliyorken bunun yanında genetik faktörler de oldukça büyük etki oluşturmaktadır. Genetik faktörlerin ve diğer unsurların etkili olması ile birlikte kişinin saçlarında ciddi şekilde bir beyazlama faktörü ortaya çıkar.

Psikolojik olarak bir takım yaşanan tahribatlar neticesinde saç beyazlaması ortaya çıktığı gibi bunların yanında ırsi faktörler de burada büyük pay sahibidir. İşini kaybeden iş adamlarının ve servetini bir gecede yok olması gibi temelden bireyi ciddi şekilde yıkıma ve psikolojik tahribata iten durumlar sonucunda bir gecede saç beyazlaması gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumların kesin bir çözümü olmamasına karşın ortada hiçbir stres faktörü yokken saçı beyazlayan kişiler için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Şimdi bunları daha detaylı şekilde anlatalım. Yazıyı okumaya devam edin.

SAÇLAR NEDEN BEYAZLAR?

Saçlarımıza temelde siyah ya da sarı rengi veren MELANİN adı verilen boya pigmentleri vardır. Bu boya pigmentleri saçlarımızın etrafına siyah rengi vererek saçlarımızın siyah görünmesini sağlar. Ancak gerek yaşlılık gerekse genetik faktörlerden dolayı bu süreç zaman zaman hızlanarak genç yaşlarda görülebilir.

Saç tellerinin içi boştur ve içinde MELANİN adı verilen boya pigmenti vardır demiştik, yaşlandıkça yada genetik olarak bu boya pigmenti saçlara yeterli şekilde boya üretemez hale gelir. Bu da saç beyazlaması sürecini hızlandırır.

SAÇ BEYAZLAMASI SÜRECİ

Saç beyazlaması bazen gençlerde de görülebilir. Bu tamaman kişinin yaşadığı stres faktörü ya da genetik faktörlerle doğrudan etkilidir. Saç beyazlaması ortaya çıktığı süreçten itibaren tüm saçların beyazlaması 10 ile 20 yılı bulabilir. Günümüzde saç beyazlamasına kesin çözüm olarak sayılabilecek etkili bir yöntem olmasa da piyasada yer alan bir takım uzmanların tavsiyeleri vardır bunlara yazının devamından göz atabilirsiniz.

SAÇ BEYAZLAMASINA NE İYİ GELİR?

PROF. DR. İbrahim Saraçoğlu’ndan Saç Beyazlamasına ilişkin yapılacaklar tavsiyeler;

Saçı beyazlayan kişiler sabah akşam bir kaşık çörek otu yağı tüketirlerse beyazlayan saçlarının giderek koyulaştığını görebilirler, ancak beyaz olan saçları geri eski haline getirmek ve simsiyah yapmak mümkün değildir. İkinci yöntem ise her gün yoğurtlu sarımsak tüketmektir. Bu şekilde saçlarının grileştiğini gözlemlemek mümkündür.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here