Sözleşmeli Memur ve Kadrolu Memur Arasındaki Farklar

0

Sözleşmeli Memur ve Kadrolu Memur Arasındaki Farklar Nelerdir

Memur olmak ve okulu bitirdikten sonra atanmak pek çok kişinin hayalidir. Pek az kişi özel sektörde işe girdim diye sevinirken, en alt rütbe bile olsa memuriyet hakkını elde eden kadroya atanan pek çok kişi sevinmektedir. Çünkü günümüzde memur olmanın önemi gittikçe artmaktadır. Bunun sebebi ise özel sektör çalışanlarının gelecek konusunda kafalarında bir takım tedirginliklerinin olmasıdır. Bu yüzden pek çok kişi memuriyete yönelmiştir.

Memur kadroları ikiye ayrılır. Birincisi kadrolu memur ikincisi ise sözleşmeli memurdur. Sözleşmeli memurun kadrolu memura göre bir takım farklılıkları vardır. Sözleşmeli memur olan bir kişi ile kadrolu memur arasındaki temel farkları aşağıda maddeler halinde listeledik.

Sözleşmeli Memur vs Kadrolu Memur

-Kadrolu ve sözleşmeli memurların izin günleri en başta farklılık gösterir. Birinci dereceden akrabalarının vefatında sözleşmeli memura 3 gün izin veriliyorken, kadrolu memura ise 7 gün izin verilir.

-Eğer memur evli ise eşinin doğum yapması halinde kadrolu memurun izin hakkı 10, sözleşmeli memurun izin hakkı ise 2 gün ile sınırlıdır.

-Evlilik sürecinde de izin konusunda büyük farklılıkların olduğu gözlemlenmiştir. Sözleşmeli memur evlenirse 3 gün izin verilirken, kadrolu memur evlendiğinde ise 7 gün izin verilir.

-Doğum yapan bir memur eğer sözleşmeli personel ise 1 yaşına kadar günde 1,5 saat izin hakkı vardır. Kadrolu memurlarda ise bu durum daha farklıdır, ilk altı ay 3 saat, ikincisi için ise 1,5 saat olmak üzere izin hakkına sahiptir.

-Sözleşmeli memur ile kadrolu memur arasındaki farklar yükselme sınavlarında da ortaya çıkmaktadır. Sözleşmeli personel yükselme sınavlarına girememektedir.

-Sözleşmeli memurların eş durumundan faydalanması için eşinin de sözleşmeli olması gerekmektedir. Kadrolu memurlarda ise böyle bir durum söz konusu değildir.

-Memurlara yıllık belli miktarda izin tanımlanır. Bu izin hakkı kadrolu memurda kullanmadığı gün diğer seneye devreder. Ancak sözleşmeli memurlarda izinlerin devretme durumu yoktur. Kullanılmazsa silinir.

-Tayin işlemlerinde sözleşmeli memura harcırah verilmiyor iken kadrolu memurda böyle bir durum söz konusu değildir yani verilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here