Sözleşmeli Mübaşir Nedir, Görevi, Maaşları Ne Kadar?

0
mübaşir nedir, görevleri, maaşları

Sözleşmeli Mübaşir Nedir, Görevi, Maaşları Ne Kadar?

Adalet bakanlığı bünyesinde görev alan mübaşirler adliyelerde çalışır. Adliyelerde bu kadroda çalışan pek çok kişi vardır. Bu yüzden yıl içinde Adalet bakanlığı açıktan mübaşir alımı ilanına çıkarak bu kadroya yeni personel kazandırır.

Mübaşir Nedir?

Adliyelerde mahkemeye çıkacak olan kişileri çağıran, duruşmada yer alacak olan kişileri ve bunların yakınlarını, tanıdıklarını çağıran, yargıcın buyruklarını ve görevlerini yerine getiren bu alanda gerekli olan belgelerin getir, götür işlemlerini yapan kişiye verilen isimdir.

Mübaşirler Adalet Bakanlığı’nın bünyesinde özdeşleşen meslek gruplarından birisi olarak bilinir. Sözleşmeli mübaşirler Adalet Bakanlığı kadrosunda yer alan ve açıktan atama ile yerleştirilen memur türüdür. Bu meslek grubu tıpkı zabıt katibi gibi Adalet Bakanlığı ile özdeşleşmiş bir meslek grubudur.

Mübaşir Nerede Çalışır?

Sadece adliyelerde görev alırlar, bunun dışında hiçbir kurumda görev almayan mübaşirler mahkemelerde görev alır.

Mübaşirlerin mahkeme içinde bir takım görevleri vardır. Sırası gelen duruşmaların dosyalarını düzenler, tarafları mahkeme konusunda bilgilendirir ve taraflardan gelen dosyaları kabul eder. Bu evrak ve belgeleri hakime iletir. Hakim tarafından verilen belge ve evrakları ise taraflara iletir.

Mübaşir Görevleri Nelerdir?

-Duruşma dosyalarını hazır olarak bulundurmak,

-Gitmesi gereken dosya ve evrakları ilgili birimlere ulaştırmak, postaya verilecekse postaya teslim etmek ve imza karşılığı ilgili evrakları gideceği bölüme teslimini sağlamak,

-Zabıt katiplerinin yazdığı evrakları hakime ulaştırarak imzalatıp geri ilgili birime teslim etmek de yine mübaşirin görevlerinden birisidir.

Mübaşir Maaşları

Memurlara verilen zamlı maaşlar ve her 6 ayda bir zam uygulanması sonucunda en düşük mübaşir maaşının 2800 olduğu bilinmektedir. Bekar bir mübaşirin aldığı maaş bu şekildedir. Mübaşirin evli ve çocuk sahibi olması, eşinin çalışmaması gibi ekstra durumları halinde alacağı maaş da artacaktır. Evli ve eşi çalışmayan, çocukları olan bir mübaşirin alacağı maaş 3 bin lirayı bulabilmektedir.

Sözleşmeli Mübaşir

Sözleşmeli memur alımları son zamanlarda en çok karşımıza çıkan memur alım türlerinden birisidir. Sözleşmeli memur ile kadrolu memur arasındaki farklar nelerdir bu linke tıklayarak bu konuda daha geniş bilgi alabilirsiniz. Ancak kısaca bahsetmek gerekirse, sözleşmeli memur olduğunuzda kadrolu memurda yer alan özlük haklarından bazılarına sahip olamıyorsunuz, en basitinden yıllık izin hakkı kadrolu memurda bir sonraki yıla devrederken sözleşmeli memurda bu hak yoktur. Bunun gibi ufak tefek bir takım değişiklikler vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here