Çocuk Parası Nereden Alınır? Ne Zaman Verilecek?

0
doğum yardım parası

Çocuk Parası Nereden Alınır? Ne Zaman Verilecek

Çocuk yardımı parası nedir

Çocuk parasını hepiniz biliyorsunuz değerli okuyucular, devletin son yıllarda nüfus dinamik yapısını korumak için 2015 yılından itibaren ailelere bir, iki ve üçüncü çocuğa ödemiş olduğu para miktarıdır. Bu para bir kereliğine verilerek tüm herkese verilmektedir yani çalışan çalışmayan Türk vatandaşı olan herkes bu destekten faydalanabilir.

Çocuk yardımı parası nereden alınır?

Yardım parası PTT üzerinden alınacaktır. Çocuk dünyaya geldikten ve ailenin dilekçe ile başvuru yaptıktan sonra kısa bir süre içinde PTT ye annenin üzerine para yatırılmış olacaktır. Böylece anne TC kimlik numarası ile PTT şubelerinden parasını çekebilecektir. Eğer anne hayatta değil ya da yaşamını yitirmişse baba üzerine yatırılacaktır.

PTT Çocuk yardımı parası ne zaman yatar?

Çocuk yardımı parasının doğumdan kaç gün sonra verileceği merak edilen konular arasında. Çocuk dünyaya geldikten sonra annenin hesabına PTT şubelerine yatacak olan para ortalama olarak 1 ya da 2 ay içinde yatmaktadır. Dilekçe ile başvurularını ayın 23 ünden önce yapanlar 1 ay içinde, 23 ünden sonra yapanlar ise yaklaşık olarak 2 ay içinde ödemelerini PTT üzerinden alabileceklerdir.

PTT doğum yardımı sorgulama başlıklı yazımızı okuyarak bu konuda detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Çocuk yardımı parası ne kadar?

Çocuk yardımı parası tek çocuk için 300 TL iki çocuk için ise 400 TL 3 çocuk için ise 600 TL olarak ödenmektedir. Böylece aile 3. çocuğunu dünyaya getirdiğinde alacağı miktar 600 TL olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here