PTT Doğum Yardımı Sorgulama

1

PTT Doğum Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Doğum Yardımı sorgulama işleminin nasıl yapılacağını sizlere lafı fazla dolandırmadan kısa bir şekilde anlatacağım. Öncelikle doğum yardımı bekleyen biriyseniz hemen 444 1 788 numaralı telefonu arayarak hesabınızda para olup olmadığını sorabilirsiniz. Bu ALO PTT telefon numarasıdır. PTT şubelerine gitmeden bu telefonu aradığınızda size hesabınıza doğum yardımı parasının yatıp yatmadığı konusunda bilgi verilecektir.

Doğum Yardımı Parası Ne Kadar?

2015 yılında yürürlüğe giren kanun ile artık bebeği olan tüm aileler doğum yardımı adı altında devletten destek alabilecek. Bu desteklerin ödenmesi PTT üzerinden yapılacaktır. Tek çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 ve üçüncü çocuk için 600 TL yardım alabilecektir.

Doğum Parası Ne Zaman Yatar?

Doğum parası ailelere ortalama 1-2 ay gibi bir süre içinde verilecektir. Ödeme yapılacak kanal ise PTT’dir. PTT üzerinden anne kimliği ile bu parayı çekebilecektir. Doğum parası alabilmek için aileler önceden başvuru yapmış olma şartı aranıyor. Başvurusunu doğu şekilde tamamlayan ailelerin başvuruları ayın 23 ünden önce ise 1 ay içinde, sonra yapılması halinde ise 2 ayı bulabilmektedir.

Ancak ödemenin hesabınıza geçip geçmediğini kontrol etmek için PTT şubelerine gitmenize gerek yok. Yukarıda yer alan sorgulama alanından sorgulamanızı telefonla rahat şekilde yapabilir ve paranın hesabınıza geçip geçmediği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Sizler de doğum yardımı konusunda yorumlarınızı yorum alanından paylaşabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here