Maddelerin Ayırt Edici Özellikleri Nelerdir?

0

Günümüzde kullanılan ayırt edici özelliği olan maddeler nelerdir? Günümüzde kullanılmaya devam edilen ve ayırt etme gibi özelliği bulunan maddelere örnekler verdik sizler için.

Maddelerin ayırt edici bir takım özellikleri vardır, bu özellikler sayesinde maddeler birbirinden kolay şekilde ayrılabilmektedir.

Maddelerin Ayırt Edici Özellilkeri

 1. Öz kütle
 2. Öz hacim
 3. Öz ısı
 4. Öz ağırlık
 5. Çözünürlük
 6. Tutuşma sıcaklığı
 7. Renk
 8. Koku
 9. Erime sıcaklığı
 10. Esneklik
 11. Sertlik
 12. Kaynama sıcaklığı
 13. Donma sıcaklığı
 14. Buhar basıncı
 15. Yoğunlaşma sıcaklığı
 16. İletkenlik
 17. Genleşme
 18. Tat

Gibi maddelerin ayırt edici bir takım özellikleri vardır. Maddelerin ayırt edici özellikleri bu şekilde sıralanmaktadır. Bu özellikleri ile maddelerin özelliklerini birbirinden kolay şekilde ayırmak mümkündür.

Maddeleri birbirinden ayırmak için cisimlerin şekilleri, fiziki özellikleri, özkütleleri, yoğunlukları ve yukarıda liste halinde bulunan temel özelliklerine göre ayırt edebilmekteyiz.

Maddeleri ayırt edebilmek için pek çok yöntem kullanılmaktadır, bu yöntemler günümüzde halen yeryüzünde var olan tüm cisimlere uygulanmaktadır. Böylece maddelerin birbirinden farklılıkları açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Maddelerin farklılıkları ortaya çıkarılırken aynı zamanda maddenin kendine has özellikleri de saptanmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here