Besi Çiftliği Kurmak İçin TKDK Hibe ve Kredi Desteği

0
besi çiftliği için tkdk kredi ve hibe destekleri

Besi Çiftliği Kurmak İçin TKDK Hibe ve Kredi Desteği

Tüm girişimcileri selamlıyorum öncelikle, bu yazıda sizlere besi hayvancılığı kurmak için destekleri nasıl ve nereden hangi kurumdan alabileceğiniz ile ilgili bir bilgilendirme yazısı yazmak istedim. Bu konuları uzun uzunca araştırdım, biliyorsunuz ki kırsal alanda yapılan üretime yönelik girişimleri daha çok TKDK destekliyor. Tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumu olarak bilinen bu kurum ile artık sizler de kırsal alandaki girişimlerinize hibe ya da kredi olarak alabilirsiniz.

BESİ ÇİFTLİĞİ İÇİN İPARD ŞARTLARI

Öncelikle çiftlik kurabilmek için TKDK’nın İPARD adı altında desteklenen illerin listesi sıralanmıştır. Bu listeyi inceleyerek eğer ikamet ettiğiniz alanda İPARD desteği sunuluyorsa kolay şekilde başvuruda bulunarak bu konuda desteği almak üzere adım atabilirsiniz.

Kırsal alanda yapılan desteklemeleri TKDK üstleniyor, daha çok şehir ya da kent merkezlerinde yapılan girişimlerde ise KOSGEB’in imzasını görmekteyiz. Tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumundan destek alabilmenin de tıpkı KOSGEB Girişimci Sertifikası gibi şartları vardır. Diyelim ki besi çiftliği açıyorsunuz bu alanda deneyimli olduğunuzu belgelemeniz ve göstermeniz gerekmektedir. Destek alabilmeniz için bu şartlar gereklidir.

BESİ ÇİFTLİĞİ GİRİŞİMİ TKDK DESTEK İÇİN DİĞER ŞARTLAR

Çiftlik kurmak ve hibe almak gibi bir projeniz varsa öncelikle proje hazırlamanız gerekiyor. Projeyi ister kendiniz isterseniz de bu konuda uzman kişilerden destek alabilirsiniz. Projede detaylı olarak işletmeniz için toplam gider, canlı hayvan için gider, işletmenin diğer giderleri, personel giderleri, 5 yıl sonra ne kadar kar amaçladığınız gibi pek çok detaylı bilgiyi bu projeye yazarak sunmanız gerekecektir.

İPARD DIŞINDA YER ALIYORUM NE YAPMALIYIM?

İPARD ile desteklenen iller dışında yaşıyorsanız o zaman üzülmenize gerek yok, Ziraat Bankası ile kredilerinizi almanız mümkün. Girişimcilik yapacağınız için en uygun Kredi desteğini Ziraat bankasından alabilir ve girişiminizde kullanabilirsiniz.

Sizler de bu konuda girişiminize ilişkin bilgileri detaylı olarak yorum alanından paylaşabilir ve yorumlarınızı yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here