Zeytin Kuyuya atanlar mı kazandı yaş satanlar mı? 2018

0
zeytin fiyatları ne kadar

Zeytin Kuyuya atanlar mı kazandı yaş satanlar mı?  2018

Bu yıl zeytin üreticileri biraz dertli. Zeytin fiyatlarının yaş hali oldukça fazla idi. Yani tarladan getirilip satılan zeytin fiyatları son yıllarda görülmemiş şekilde artmıştı ki bu da kuyuya atanların daha fazla fiyattan hatta iki katı bir rakam satacağına ilişkin düşünceyi ortaya çıkarıyordu. Peki öyle mi olacaktı? Üretici tarladan zeytinini getirdi kilosu 4 TL, 5 TL tarladan getirilmiş hali iken satmayıp kuyuya attı. Peki kazandı mı? Diyecek olursanız kazanamadı çünkü mart ayına geldik. 2018 yılı mart ayında zeytin fiyatları yaş satılan fiyatlarda gitmektedir. Yani bu sene zeytini kuyuya atmayıp tarladan getirdiği şekli ile satanlar kazandı demek aslında çok da büyük yanlış olmaz.

Zeytinde Kimler Zarar Etti?

Zarar edenler kimler diye soracak olursanız bu sene parası ile zeytin alanlar zarar etti .Yani komisyonculuk yapmayan, üreticiden alıp kuyusuna atan kişiler fiyatların artmadığını gördüğünde büyük bir şoka uğradı, ancak büyük firmalar sanırım bu durumu az çok kestiriyordu ki Akhisar bölgesinde pek çok büyük firmanın yaş zeytin almadığını görüyoruz.

Zeytin kuyudan çıkarma fiyatları ne kadar?

2018 yılı mart aylarına geldiğimize zeytinin kuyudan çıkarma fiyatları yani salamura halinin yaş fiyatları ile aynı olduğunu görüyoruz, zeytinin yaş halinin fiyat olarak aynı olması üreticiyi ve büyük umutlarla kuyuya zeytin atan kişileri büyük bir hayal kırıklığına uğrattı.

Akhisar’da zeytin fiyatları 2,5 liradan başlayarak 3, 4,5 , 5 şeklinde devam etmektedir. En büyük boy 11 TL den satılmaktadır.

Sizler de bölgenizdeki zeytin fiyatlarını yazarak bizleri bu konuda bilgilendirin. Yorum yazarken hangi bölgeden yazdığınızı ve kilogram fiyatlarını yazmanız katkı sağlamak adına faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here