Arpa, çavdar, yulaf, Tritikale Mazot ve Gübre Desteği

0

Arpa, çavdar, yulaf, Tritikale Mazot ve Gübre Desteği Ne Kadar

Devletin çiftçiyi destekleme ve üretime teşvik etmek amacıyla geliştirdiği çiftçilere destek amacıyla gübre ve mazot desteği verilmesi uygulaması başından itibaren yeni rakamlar ile belirlendi. Buna göre Çiftçi Kayıt Sistemi yani ÇKS kayıtlı olan  çiftçilere destek amacıyla  yılında verilecek olan mazot ve gübre miktarları belli oldu.

Mazot Desteği Ne Kadar

Arpa, çavdar, yulaf ve Tritikale için mazot desteği sunan devlet yılında yeni destek rakamlarını belirledi. Mazot fiyatlarında artış ve değişkenlik olması durumunda tekrar rakamların güncelleneceği belirtildi. Buna göre mazot desteği yılında 15 lira olarak belirlendi. Yani üretici dekar başına 15 TL mazot desteği alacak.

50 dekar araziyi ekip biçen bir üretici 50×15= 750 TL mazot desteği alacaktır.

Gübre Desteği Ne Kadar

Dekar başına 15 TL mazot desteği veren devlet gübrede bu miktarı 4 TL olarak belirledi. Yani üretici dekar başına 4 TL gübre desteği alacak. Buna göre Arpa, çavdar, yulaf ve tritikale üreticileri dekar başına devletten 19 TL destek alacaklardır.

Ülkemizde son yıllarda yapılan bu tarım teşvikleri ile üreticileri teşvik etmek, üreticilerin kırsaldaki malını bırakarak şehirlere göçünü engellemek amaçlanmıştır. Gübre desteği ve mazot desteği üreticilere bu yüzden dekar başına olarak belirlenmiştir. Siz de dekar başına devletten hem mazot hem de gübre olarak toplamda dekara 19 TL yardım almanız mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here