Yazının bulunmasıyla hangi kazanımlar elde edilmiştir​

0

Yazının icadı ile birlikte insanlar artık geleceğe bir takım bilgiler bırakabilir hale gelmiştir. Yazı sayesinde geçmiş kültürlere, uygarlıklara ve insanların geçmişteki yaşam şekillerine ilişkin bilgiler edinebilmekteyiz. Tüm bunlar doğrultusunda ortaya tarih bilimi çıkmaktadır. Yani Tarih aslında geçmişte yaşanan olayları günümüz şartlarında değerlendirme ve yorumlama sürecidir.

İlk yazıyı kim buldu? Yazının bulunması ile birlikte artık insanlar günlük yaşamlarını kolay şekilde not edebilir hale gelmişlerdir. Tabi bu ilk etapta farklı taşlara ve duvarlara resmederek başlamıştır. Ardından hızlı bir şekilde değişmiş ve dönüşmüştür. Günümüzde ise kitap halini alarak gelecek nesillere çok iyi veriler ve kaynaklar oluşturulmaktadır. Böylece yazının bulunması aslında insanların yaşamlarını büyük ölçüde kolaylaştırmış, ticaretleri hızlandırmış, geçmişte yaşayan insanların kültürel özelliklerini, yaşamlarını gelecek nesillere taşıma fırsatı sunmuştur.

Yazının icadı tarihin başlangıcı anlamına gelmektedir. Tarihin başlaması yazının bulunması ve insanların duvarlara ve taşlara bir şeyler resmetmeye başlaması ile mümkün olmuştur. Böylece geçmişte yaşamış olan insanların hayatlarına ilişkin bilgiler elde edebilir hale gelmiş durumdayız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here