Yazının icadı insanların hayatında ne gibi değişiklikler meydana getirmiş olabilir

1
yazının icadı insan hayatını nasıl etkiledi

Yazının icadı insanların hayatında ne gibi değişiklikler meydana getirmiş olabilir? Yazının icadı ile birlikte insanların yaşamları nasıl etkilenmiştir ve bu yaşamları farklı bir evrilmeye doğru girmiş midir? Şimdi bu yazımızda yazının icadının insan hayatını nasıl etkiledi konusuna dair kısa ve özet bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Yazı Ne Zaman İcat Edildi?

M.Ö 3200’lü yıllarda, Sümerliler tarafından icat edilmiştir

Yazının icadı adeta bir dönüm noktası olmuştur insanlık için. Günümüzde eğer ki bilgileri kolay şekilde küresel şekilde erişebiliyorsak, burada benim yazdıklarımı fikirlerimi ve düşüncelerimi kolayca sizler bir ekran aracılığı ile erişebiliyor iseniz bu yazının sayesinde olmuştur. Yazı yüzyıllar boyunca farklı türlerde ve farklı şekillerde karşımıza çıkmıştır.

Yazının bulunması insanlık tarihini değiştirmiş, farklı bir yöne doğru evrilmesini sağlamıştır.İnsanlar artık farklı kültürlerden daha fazla etkilenir bir hale gelmiştir. Farklı kültürlerden etkilenme, geçmişte yaşananları daha iyi şekilde analiz edebilme ve geçmişte yaşananları okuyarak anlayabilme gibi bir takım kritik nitelikteki durumlara daha çok hakim olabilmiştir.

Kısacası yazının bulunması yazının bulunduğu dönem için insanlar arasında etkileşimi arttırmış, ticari faaliyetlere hız vermiş ve insanların kültürlerarası etkileşimi hızlandırmıştır.

Yazının Önemi

Yazı insanlar arasındaki iletişimin en temel ögelerinden birisidir. Yazı sayesinde insanlar duygularını, düşüncelerini, fikirlerini ve anlatmak istediklerini karşısındaki kişiye kolaylıkla anlatabilmektedir. Fakat yazının olmadığı bir dünyayı hayal ettiğinizde ise insanların birbirinden etkileşimlerinin ne derece az olacağını çok net şekilde anlamak mümkündür.

Günümüzde Çin’deki bir alışveriş firmasından internet üzerinden sipariş veriyor ve alışveriş yapabiliyorsak bunu elbette ki teknolojinin gelişmesine farklı teknolojilerin kullanılmasına, en iyi fotoğraf makineleriyle ürünün çok kaliteli görsellerinin çekilmesi sonucu elde edebiliyoruz fakat temelinde tüm bunların olabilmesi için yazının icadı büyük ölçüde borçluyuz.

Yazı insanlar için bir iletişim aracının bel kemiği olarak bilinmektedir, günümüzde en iyi şekilde hizmet sunmak ve farklı kişilerle iletişime geçmek şüphesiz yazı sayesindedir. Gerek ricari faaliyetlerin aratmasından gerekse ülkenin gelecekte ve geçmişte yapacaklarının tümünden yazı ve yazının bulunması sonucu elde edilmiştir.

1 YORUM

  1. […] Yazının icadı ile birlikte insanlar artık geleceğe bir takım bilgiler bırakabilir hale gelmiştir. Yazı sayesinde geçmiş kültürlere, uygarlıklara ve insanların geçmişteki yaşam şekillerine ilişkin bilgiler edinebilmekteyiz. Tüm bunlar doğrultusunda ortaya tarih bilimi çıkmaktadır. Yani Tarih aslında geçmişte yaşanan olayları günümüz şartlarında değerlendirme ve yorumlama sürecidir. […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here