Yazının icadı neden tarihin başlangıcı olarak kabul edilir?

0
zigurat ilk yazı sümerler

Yazının icadı neden tarihin başlangıcı olarak kabul edilir? Tarihin başlangıcının neden yazının icadı olarak kabul edilir. Yazının icadı ile birlikte Tarihsel süreç başlamış sayılmıştır. Bunun sebebini ve önemini sizlerle bu başlıkta anlatacağız.

Yazının İcadı

M.Ö 3200’lü yıllarda, Sümerliler tarafından icat edilen yazı ile tarihi süreç başlamıştır. Yazının icadı aynı zamanda tarihin başlangıcı olarak bilinir.

İlk Yazı Nerede Kullanıldı? İlk Yazılı Eserler

Yazı ilk Sümerliler’in Zigurat adı verilen tapınakların depolarına koydukları eşyaların karışmaması için işaret çizmesi ile ortaya çıktı. Herkes tarafından ortak olarak aynı ses çıkarılan I, II şeklindeki çizgiler neticesinde ilk yazı kullanılmış oldu. Günümüzde kullandığımız alfabe de bu yazıların geliştirilmiş hali olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yazının icadının tarihin başlangıcı olarak kabul edilmesinin sebepleri neler olabilir?

Yazının icadı ile insanlar marmaris escort insanlar yaşadıklarını yazıya dökebildiler, bunun sonucunda ise gelecek nesiller geçmiş ataları hakkında bilgi sahibi olabildi ve atalarının yaşamlarına ilişkin bilgilere eriştiler. Netice olarak yazının icat edilmesi ile birlikte tarihsel süreç başlamış oldu. Nesillerden nesile aktarılan yazılarla artık insanlar binlerce yıl öncesine ait insan yaşamları hakkında fikir sahibi olabilecek duruma geldiler, bu da yazının icadının tarihi süreci başlatmasını sağladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here