Yazı ile ilgili Diyagram

0

Yazı ile ilgili bilgiler, yazı diyagramı. Yazı hayatımızda pek çok alanda büyük bir yer kaplamaktadır. Bu yazıda yazının kullanım alanları, yazı çeşitleri, yazıya katkıda bulunan toplumlar ve yazı depolama ve aktarma araçları hakkında detaylı bilgiye sahip olabileceksiniz.

Yazı Kullanım Alanları

Haberleşme, Anlaşmalar ve yazışmalar ve günlük hayatımızda iletişimde yazı büyük bir yer kaplamaktadır. Yazı ile gün içinde duygu, düşünce ve istek gibi pek hislerimizi karşı tarafa yazılı şekilde aktarmamız mümkündür.

Yazı Çeşitleri

Sümer çivi yazısı,  Hiyeroglif yani resmi yazısı, ardında günümüzde latin alfabesinin oluşmasında büyük katkısı olacak olan Fenike alfabesi ortaya çıkmıştır. Yunanlılar Fenike alfabesinin üstüne yeni karekterler ekleyerek günümüz Latin alfabesini ortaya çıkarmışlardır.

Yazıya Katkıda Bulunan Toplumlar

Sümerler, Fenikeliler, Yunanlılar.

Yazıyı Depolama ve Farklı Toplumlara Aktarma Araçları

İnsanlar eskiden bilgileri saklama ve depolama için kağıt yerine taş tabletler kullanıyorlardı.

Taş tabletlerinden sonra biri süre kil tabletler kullansalar da bu da çok verimli olmadı ve papirüs adında kağıt bulundu. Sonrasında yazı yazmak için parşömen kağıdı sakarya iğneli epilasyon kullanılmıştır. Son olarak günümüzde halen kullanmaya devam ettiğimiz kağıt bulunmuştur. Teknolojideki hızlı gelişim sonucu artık yazışmalar elektronik ortamda yapılabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here