Toyota Neden Dizel Araç satmıyor? Dizel çevre kirliliği

0

Hybrid ve elektrikli araç konusunda son yıllarda yenilikler yapmaya çalışana ve yeni ürünlerini piyasaya süren Toyota markası Türkiye’de dizel araç satışını resmi olarak durdurduğunu açıkladı.

Hepimizin bildiği gibi çevreyi en çok kirleten fosil yakıt dizeldir. Fosil yakıtların tümünün çevre kirliliği üzerinde büyük etkisi vardır, ancak dizel otomobillerde bu miktar çok daha fazladır. En az çevre kirliliği elektrikli araç, ikinci çevreci araç ise benzinli otomobillerdir. Toyota neden dizel araç üretimini ve satışını durdurdu sorusuna cevap ise, çevre kirliliğine bağlı olarak ülkelerin politikalarında yaptıkları ya da yapmayı planladıkları değişiklikler sayılabilir.

Toyota Dizel Satışını Durdurdu

Uzun süredir konuşulan bir haber vardı ki Toyota’nın Türkiye’de dizel araç satışını durduracağı yönünde. Nitekim bu haber resmi olarak da onaylanmış oldu. Toyota firması artık gelecekte hyrid ve benzinli araç satışına yönelecek. Elektrikli araçların önümüzdeki yıllar içinde satışının hızlanacağını düşündüğümüzde aynı şekilde dizel satışları da düşecek.

Toyota Türkiye’de dizel araç satışını durduran ilk firma oldu. Daha temiz ve yaşanabilir bir doğa için ilk adımı Toyota attı.

Dizel ve Benzin Çevre Kirliliği

Araç Modeli Toyota Aygo

Diesel (g/km)
CO2 109
NOx 0.240

Benzin (g/km)
CO2 109
NOx 0.010

Bu verilerden de görüldüğü gibi, dizel araçlar insan sağlığı açısından zararlı olan NOx miktarını 24 kat daha fazla salgılamaktadır. Bu da dizel otomobillerin geçerliliğini günden güne düşürmektedir. Dizel otomobiller günümüzde çevre kirliliği açısından oldukça büyük tehdit oluşturmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here