Teknolojik buluşların ortaya çıkmasında insanların ihtiyaçlarının rolleri nelerdir?

0

Teknolojik buluşların ortaya çıkmasında insanların ihtiyaçlarının rolleri nelerdir? Örneklerle açıklayınız. Teknolojinin günlük yaşamımızdaki işlerimizi büyük ölçüde kolaylaştırdığı bir su götürmez gerçektir.

Teknoloji hayatımızı olumlu yönde etkilediği gibi teknolojinin gelişmesi ile olumsuz anlamda bazı gelişmeler yaşanmaktadır. Bunların en başında sanayi faaliyetleri sonucu doğanın kirlenmesi sayılabilir.  Fakat teknoloji de bir gerekliliktir, teknolojisiz bir dünya hayal etmek günümüzde mümkün değildir.

Teknolojik buluşlar insanların ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilmektedir. Pek çok icat ve buluş bu yönde olmuştur. Günümüzde insanların bilgisayarla çok fazla kolay olmayan kullanımlarını geliştirilerek telefonların içine bilgisayarlar konulmuştur. Böylece bilgisayarlardan yaptığımız pek çok işi kolay şekilde günümüzde cep telefonları aracılığı ile yapabiliyoruz.

Eskiden cep telefonlarından internete girmek, mail göndermek, fotoğraf çekmek, Navigasyon ile adres bulmak gibi faydalı pek çok şeyi yapamazken günümüzde insanların ihtiyaçları doğrultusunda cep telefonu sektörü farklı bir boyuta doğru evrilmiştir. Böylece günümüzde artık cep telefonlarından, bilgisayar gibi pek çok işi yapabilmekteyiz.

Teknolojik buluşlar ve gelişmeler insanların ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkmaktadır. Bunlara örnek olarak televizyonların tüplü halden daha estetik ve daha büyük bir yapıya ulaşması, üstün çözünürlük sunması, araçlarımıza klima gibi sistemlerin tamamen insanların ihtiyaçları doğrultusunda düşünülerek ortaya çıkmıştır.

Günümüzde neredeyse klimasız araç yoktur, ancak ilk otomobiller akla geldiğinde klimadan çok taşıma yönü ön planda çıkmaktayken, günümüzde artık insanlar ihtiyaçlar doğrultusunda klima gibi sıcak ve soğuk hava üfleyen sistemler araçların standart donanımları içinde yer almaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here