Joseph ve Etienne Montgolfier Kardeşler insanlığa katkısı Kısaca

1

Joseph ve Etienne Montgolfier Kardeşlerin insanlığa katkısı Kısaca. Dünyaya geldiklerinde birlikte harika bir buluşa imza atacaklarının ve yüzyıllar boyunca isimlerinin anılacağından ikisinin de haberi yoktu. İki kardeş olarak dünyaya gelen Joseph Montgolfier ve Etienne Montgolfier günümüzde Montgolfier Kardeşler olarak bilinmektedir. Peki bu kadar önemli neyi buldular, gelin birlikte bu iki kişiyi daha yakından inceleyelim.

Ülke: Fransa
Yıl: 1740-1810 ve 1745-1799 yıllarında dünyaya geldiler.
İcat: Sıcak hava balonu – 1782

montgolfier kardeşler kimdir, neyi buldu

Bu iki kardeş bir yangında gördükleri sıcak dumanın ve havanın yükseldiğini görmesi üzerine sıcak havayı bir alanda hapsettikleri zaman yükselebileceğini düşündü. İlk etapta ikisi de oldukça kararsız ve karamsar olsa da bu düşüncenin üzerine gitmekten geri kalmadı.

Montgolfier kardeşler yapacakları bu icat ile yüzyılları etkileyeceklerinin farkında değillerdi. Uzun süre bir balon yapımı için çalıştılar, ilk önce balonu kumaş kullanarak yaptılar, bu balonun içinde sıcak hava dolduğu zaman balon yükseliyordu. Bunun üzerine daha yoğun bir çalışmaya giriştiler.

1782 de yaptıkları bu buluşun ardından, 1783 yılında daha büyük bir 11 metre çapı olan balon yaptılar. Bu balonun içini sıcak hava ile doldurmak için sama ve yün yakarak içine sıcak hava dolmasını sağladılar, böylece tam tamına 1800 metre yüksekliğe çıkabildiler. Bu da insanlık için çok önemli bir icat olarak kabul edildi.

Günümüzde Kapadokya’da yer alan balonların uçmasını sağlayan, kandillerin havalanmasını sağlayan temel buluş 1782 yılında Montgolfier kardeşlerin yaptıkları bu önemli icattır.

montgolfier kardeşler neyi buldu

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here