Sanal ortamda yer alan bilgiler her zaman doğru mudur?

0

Sanal ortamda yer alan bilgilerin her zaman doğru olduğunu düşünülmesi bizleri nasıl etkiler?

Sanal ortamda yer alan bilgiler her zaman doğru değildir. Bu bilgilerin doğru olduğunu düşünmek ve hiç sorgulamadan gördüğümüz bilgilere inanmak bizim hayatımızı olumsuz etkiler. Bu yüzden internet ortamında yer alan bilgilerin öncelikle kaynağına bakmalıyız. Mesela bu yazıyı şuan okuyorsunuz, bende size yazıyorum. Bu yazdıklarıma bile inanmayın : )

Yani şunu anlatmaya çalışıyorum arkadaşlar, herkes kafasına göre bir şeyler yazıyor. Herkesin yazdığı, düşündüğü doğru olacak diye bir kural yoktur. Bu yüzden siz öncelikle kaynağa bakın, ardından farklı web sitelerine araştırın. Şunu da unutmadan belirteyim, bir sitede gördüğünüz bilginin aynısını farklı bir sitede gördüğünüzde yine o bilgi kesin doğru değildir. Çünkü web siteleri arasında kopyala yapıştır durumu yani Ç alıntı çok yapılmaktadır. Bunlara dikkat etmelisiniz.

Öğrenmek istediğiniz akademik seviyede bilgileri, ansiklopedilerden, daha sağlam kaynaklardan öğrenmenizde fayda vardır. Günlük hayatta işinize yarayacak bilgiler ve ödevleriniz için elbette internetten ve web sitemizden odestek.com faydalanabilirsiniz, ancak önemli kaynak gerektiren bilgiler için akademik yayınları takip etmenizde fayda vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here