Geri Dönüşümün Önemi Nedir?

0
Geri Dönüşümün Önemi Nedir?

Ürünleri geri dönüştürmek yeniden kazanmak hem enerjiyi korumak anlamına gelirken hem de ekonomik anlamda kazanç sağlar. Geri dönüşüm yaparak ekonomi korunur, çevre kirliliği önlenir, doğal kaynaklar korunur. Böylece basit bir poşeti ya da plastik kutuyu geri dönüşüm kutusuna atarak bu çok önemli üç husus konusunda sizler de katkıda bulunabilirsiniz.

Geri dönüşüm bu yüzden çok önemlidir ve tüm bireylerin uygulaması gerekmektedir. Geri dönüşüm kutularını gördüğünüzde elinizdeki atık neyse ona uygun olan kutuya atmak gerekir. Cam ise cam atık kutusuna, plastik ise plastik atık kutusuna atmak geri dönüşümün temel unsurlarındandır.

Geri Dönüşüm Önemi

Geri dönüşüm insanlar için hatta tüm canlılar için büyük önem taşır. insan neslinin ve diğer canlıların neslinin devam edebilmesi için geri dönüşüm günümüzde en büyük faktörlerden birisidir. insanlar doğadan yaşarken büyük ölçüde doğayı kirletmek de adeta kat etmektedir. Bu duruma bir son verilmesi gerekmektedir.  Diğer canlılara zarar vermemek ve doğayı korumak adına geri dönüşümün önemi oldukça büyüktür.

Bir kez kullanıp doğaya attığımız atıklar doğaya binlerce yıl kalmakla birlikte farklı canlıların yok olmasına sebep olmaktadır. İnsanlar kendi neslini tehlikeye attığı gibi aynı zamanda diğer canlılara da zarar vermeye başlamışlardır. Buna bir son verilmeli ve önüne geçilmesi gerekmektedir.

Plastik su şişeleri, poşet torbalar, aklınıza gelebilecek tek kullanımlık diğer poşete giren tüm ürünler doğaya binlerce yıl kalmakta ve büyük zararlar vermektedir. Bu yüzden bu ürünleri kullandıktan sonra geri dönüşüm kutularına atmak gerekmektedir. Geri dönüşüm kutularında ayrı ayrı atarak, plastiklerin tekrar geri dönüştürülmesini sağlayabilir ve doğaya zarar vermekten kurtulabilirsiniz.

Sizler de birer bilinçli birey olarak lütfen doğayı katledenlere dur deyin.

Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Geri dönüşümü sağlıklı şekilde uygulamak için öncelikle pırıl pırıl gençlere ve yeni bireylere ihtiyaç vardır. Araştırmalar göstermiştir ki günümüzün gençlerinde çevre bilinci çok daha fazladır. Bu bağlamda geri dönüşüme büyük önem vermektedirler.

Geri dönüşüm yapabilmek için kullandığımız ürünlerin çöplerini plastik ise plastik geri dönüşüm kutularına, metal ise metal geri dönüşüm kutularına, kağıt ise kağıt geri dönüşüm kutularına, cam ise cam geri dönüşüm kutularına atılması gerekmektedir. İşte o zaman o zaman büyük ölçüde bir doğa katliamının önüne geçilebilir.

Pek çok kişide bu bilinç vardır. Böylece dünyamız daha güzel ve daha yaşanılabilir bir hale gelebilir. Çünkü biz eğer plastik ürünlerimizi plastik geri dönüşüm kutuları yerine çöpe ya da doğaya atarsak, o zaman o ürün hem doğada kirlilik yaratacak hem de geri dönüşüm yapılmadığı için plastik olan hammadde eksiklğinden tekrar doğa katliamı yapılacak. Bu yüzden doğamızı seviyorsak, daha temiz bir çevre için geri dönüşüm kutularına çöplerimizi atmaya özen gösterelim.

Kutuların Geri Dönüşümü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here