Noter Araç Alım Satım Ücreti 2019

1

Noterler günümüzde kanunların vermiş olduğu yasalar ve yetkiler doğrultusunda, alım satım işlemlerinde ve diğer konularda yasal bir dayanak kazandıran kurumdur. Noter araç alım ve satım ücreti geçtiğimiz yıl 181 TL den 224 TL ye yükselmiştir.

Noter Araç Alım Satım Ücreti 2019 = 224 TL

Noter araç alımı sırasında aracı üstünüze geçirirken belli bir ücret öderiz. Eskiden plaka değişimi için de ek olarak bir bedel alınıyorken, 2019 yılında bu ek tutar kaldırıldı ve tek olarak 224 TL ödenerek bu hizmetten vatandaşların faydalanması sağlandı.

Noter Ücretini Kim Öder? Alıcı Mı? Satıcı Mı?

Noterde ücretin kimin tarafından ödeneceği sürekli olarak sorulan sorulardan birisidir. Ancak burada altını çizmek gereken bir konu vardır, satıcı hiçbir şekilde ek bedel ödememektedir. Alıcı yani aracı üstüne alacak olan kişi bütün noter masraflarını üstlenmelidir.

Aracın satışına engel olan bir vergi borcu varsa ve bu yüzden satış gerçekleşmiyorsa, bu bedeli satıcı ödemek zorundadır. Çünkü geçmiş bir tarihe ait olan vergi borcu o dönem aracı kim kullanıyorsa ona ait olduğundan satıcının ödemesi gereken bedel eğer varsa vergi borcudur.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Araç Satışına Engel Mi?

Evet, eğer satmak istediğiniz aracın MTV borcu varsa aracın satışını yapamazsınız. Bu yüzden MTV ödeyerek notere gitmelisiniz.

HGS – OGS borcu araç satışına engel olur mu ?

Araca ait her türlü geçmiş borç sistemde göründüğünden araç satışına engel olacaktır.

Rehinli Araçların Satışı Engeldir

Aracı banka kredisi ile aldıysanız, banka aracınıza rehin koymuş olabilir, bu yüzden notere gitmeden önce aracınızın rehini varsa bunu kaldırmalısınız.

Alım Satım İşleminden Sonra Sigorta Yapılması

Yeni yasa ile artık 15 gün zorunlu trafik sigortası geçerliliği olmayacak. Noterde alım satım işleminden hemen sonra TSB Kasko Değer Sorgulama Ekranından aracınızın sigorta değerini öğrenip hemen sigorta yaptırmalısınız.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here