Hindistan Gelenekleri, Örf ve Adetleri

0

Hindistan Gelenekleri, Örf ve Adetleri

Hindistan, son yıllarda yazılım alanında büyük bir büyüme ivmesi gösteren kast sisteminin yoğun şekilde hissedildiği ülkelerden birisi olan Hindistan’a ait birbirinden ilginç örf ve adetler hakkında kısa bilgi vermek istedik.

Bizim için çok farklı ancak hintliler için normal olan bu gelenekler ve adetler nelerdir, işte bu adetler.

Hindistan Örf ve Adetleri

1-Ganj Nehrinde Yıkanmak

Bu nehri tanrıça olarak kabul ederler ve bu nehirde yıkandıklarında ruhunun arındığını düşünürler, ölüleri nehir kıyısında yakarlar ve küllerini nehre atarlar böylece ruhunun sonsuzluğa ulaştığını düşünürler.

2-İnekler Kutsaldır

İnekler hintliler için kutsaldır, bu yüzden sokaklarda gezen ve rahat şekilde dolaşan ineklere kimse karışmaz. Tanrının ineklerin vücudunda beden bulduğunu düşünürler bu yüzden inekler dünyanın hiçbir ülkesinde olmadığı kadar özgür ruhludur Hindistan halkı için. İnek eti yenmez, inekler kutsaldır, yemin ederken ineğe el basarlar. İneklerin dışkısını alınlarına süren Hindistanlılar, ineğin idrarı ile yıkanırlar. Eğer olurda birisi yanlışlıkla bir ineği öldürecek olursa, o kişi 6 ile 12 ay arası kadar bir süre yıkanmaz,temizlenmez, tırnaklarını saçlarını ve sakallarını kesmez. Ardından ceza süresi dolduğunda kutsal sayılan bir ağacın altında ziyaret vererek cezasından kurtulabilir.

3-İntihar Etme Durumu

Hindistan halkında intihar etmenin cezası yok hatta taktir edilesi bir durumdur. İntihar etmek isteyen kişi nasıl intihar etmek istediğini söyler ve öncesine 3 gün oruç tutarak intiharını gerçekleştirir. İntihar etmezse, son anda cayarsa kimse tarafından yüzüne bakılmaz ve kimse evine almaz.

4-Kızların Köpekle Evlendirilmesi

Hindistan’da kızlar 7 yaşına geldiğinde köpekle evlendirilir, böylece genç kız oluncaya kadar köpek tarafından korunacağına inanılır.

5-Drahoma Geleneği

Bizde başlık parası olarak bilinen, kız evinin ailesine verilen para Hindistan’da tam tersidir. Erkek tarafına kız tarafından para ödenir. Bunun getirdiği bir sonuç olarak aileler kız çocuk sahibi olmak istememektedir.

6- Yılanları Oynatma

Fakir halk para kazanmak için yılanları oynatma yoluna gitmiş bir süre sonra bu Hindistan ile bütünleşmiş bir gelenek haline gelmiştir.

7-Sati Geleneği

Akıllara durgunluk veren bir başka gelenek ise, Kocası vefat eden kadınların benzin dökülerek yakılması. Kişi ya kendisi bunu yapar ya da başkası tarafından benzin dökülerek yakılır. Böylece kocasının yanına gittiği iddia edilir.

8-Çocukları Yüksekten Atma

Çocukları yüksekten atarak çocukların daha sağlıklı olacağı düşünülür. Böylece Hindistan’ın bazı bölgelerinde çocuklar yüksekten atılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here