19 Mayıs ile ilgili Kompozisyon Örnekleri

1

19 Mayıs ile ilgili Kompozisyon Örneği

19 Mayıs Önemi – Kompozisyon 1

19 mayıs 1919 tarihi ülkemiz için büyük anlam ve öneme sahip olan bir tarihtir. Ülkemizin özgürlük yolundaki “ya bağımsızlık ya ölüm” parolası çerçevesinde Ulu Önder Atatürk’ün yaktığı meşalenin gölgesinde binlerce kişi yürüyecek ve bu tarih bir dönüm noktası olacaktır. Ülkemizin kurtuluşunun ve bugünkü demokrasi ve insan haklarının pek çoğuna sahip oluşumuzun temelinde bu tarihlerde yaşanan kanlı ve yıkıcı sonuçlarla biten savaşlar yatmaktadır. Bugün rahat şekilde dolaşabiliyor, hayatımızı çok rahat şekilde devam ettirebiliyorsak nitekim tüm bu sahip olduklarımızı başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına borçluyuz.

19 Mayıs 1919 tarihinde Atatürk Samsun’a çıkar ve bu tarihten itibaren düşman askerlerine direnerek Anadolu’da yaşayan yerli halkı da arkasına alarak büyük zaferlere imza atacaktır. Bu yüzden 19 mayıs 1919 tarihinin anlam ve önemi oldukça büyüktür.Bizler de öğrenciler olarak bu anlam ve önemi büyük olan özel günde başta olmak üzere her zaman atalarımızın bize bıraktığı değerleri hatırlamalı, onlara layık olmaya çalışarak atalarımızın bize emanetlerine sahip çıkmalıyız.

Kurtuluş Savaşı’nın Başladığı Gün 19 Mayıs – Kompozisyon 2

Atatürk’ün her zaman üzerinde durduğu ve “doğduğum gün” olarak nitelediği, kayıtsız şartsız bir Türk devleti kurmak için çaba gösterdiği bu önemli gün şüphesiz Türkiye Cumhuriyeti devletini doğurmuş bu tarihte düşman askerlerine direnen, çatışan, kazanan ve şehit olan tüm askerlerin bugünkü demokrasinin egemen olduğu Türkiye Cumhuriyeti devletinde büyük emeği vardır. Türkiye Cumhuriyeti devletini kurmak için yola çıkan Ulu Önder Atatürk, 19 mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkarak burada farklı bölgelerde oturumlar gerçekleştirerek halkı bilinçlendirecek ve halkın da zaten arzu ettiği büyük direnişi başlatacaktır. Bunun sonucunda düşman askerlerini vatan topraklarından temizleyerek Türkiye Cumhuriyeti devletinin egemen olmasını sağlayacaktır.

Atatürk daha Samsun’a çıkmadan kafasında ulus egemenliğine dayanan kayıtsız, şartsız yepyeni bir Türk devleti kurma hayali ile Samsun’a gitmiştir. Düşman askerlerinin bir taraftan Osmanlı Devleti üzerinde kendi istedikleri gibi kararlar aldırmaları, Osmanlı Devleti’ni zor duruma düşürecek kararları peşi sıra çıkartmalarından sadece Atatürk değil toplum büyük rahatsızlık duymaktaydı. Atatürk tam da bu sırada halkın kurtuluşa ermesini sağlayacak kararlar alarak, Anadolu halkını da arkasına alarak Kurtuluş savaşında galip gelerek, topraklarımızı düşman askerlerinden temizlemiş Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmıştır.

1 YORUM

  1. 19 mayıs ile ilgili kompozisyon örneği ararken rastgele denk geldim, diğer sitelerden çok farklı kompozisyon var teşekkür ederim. Diğer sitelerin hepsi aynı şeyi kopyalayıp yapıştırmış, elinize sağlık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here