Göçün sosyal, çevresel ve ekonomik sonuçları

0
Beyin göçü

Göçün sosyal, çevresel ve ekonomik sonuçları

Göç hareketleri iç göç ve dış göç olmak üzere farklı şekillerde karşımıza çıkabilmektedir. İnsanlar neden göç ettiklerine dair insanların göç etmelerinin sebepleri neler olduğunu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Göçün sosyal sonuçları

İnsanlar bulundukları ortamı terk edip farklı sosyal çevrelerle iletişime geçtikleri için psikolojik olarak bir tahribat ortaya çıkabilmektedir. Eğer ki zorunlu bir göç ise bu durum oluşabilir. Fakat kişinin göç etme durumu zorunlu değil kendi isteğiyle oluşmuşsa o zaman durum farklıdır. Ancak ne olursa olsun göç sonucunda kişi farklı ortama adaptasyon süreci çekebilir, sahip olduğu eşya ve malları kaybedebilir.

Göçün çevresel sonuçları

Göç alan yerlerde çevresel açıdan gecekondulaşmanın artması, şehirleşmenin hızlı şekilde büyümesi, kirliliğin artması, belediyelere düşen iş yükünün artması, iş gücünün hızlı şekilde yükselmesi gibi sebepler sayılabilir.

Göçün ekonomik sonuçları

Göç sonucunda ekonomik anlamda bir takım farklılıklar meydana gelir. Bunlardan en önemlisi göç veren yerlerde iş gücünün düşmesi sonucu üretim durma noktasına gelebilir. Göç alan yerlerde ise üretim artar, iş gücünün fazla olmasından dolayı üretim oldukça artmış durumdadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here