Fotoğraf Stüdyosu için KOSGEB Desteği

1
fotoğraf stüdyosu açmak

Fotoğraf Stüdyosu için KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?

Fotoğraf stüdyosu açmak ya da ofis tarzında bir yer açarak burayı fotoğraf hizmeti verilen bir yer olarak göstermek nasıl yapılabilir? Bu tarz bir uygulamaya KOSGEB destek yapar mı?

KOSGEB destekleri arasında fotoğraf stüdyosu ya da ofis tarzında bir yer açmak vardır. Bu destekten faydalanmak için özellikle fotoğraf alanında düşünüyorsanız, fotoğrafçılık ile ilgili en az 2 yıl boyunca çalışmış olmak ve bunu belgelemek üzere ustalık belgesine sahip olmak ya da Fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümünden mezun olmak şartı vardır. Bu şartları taşıyan kişiler fotoğraf stüdyosu açmak için yeterli yetkinliklere sahip olmuş demektir.

Tabi bu sadece kişisel anlamda yeterlilik anlamına gelir, bunun yanında KOSGEB girişimcilik sertifikası da aranan en temel özellikler arasındadır. KOSGEB girişimcilik sertifikasını aldıktan ve sahip olmanız gereken belgelere de sahip olduktan sonra artık KOSGEB desteği alabilir ve bu alanda girişiminizi yapabilirsiniz. (%30 başka bir firmada ortaklığınızın olmaması gerekiyor KOSGEB desteği için)

KOSGEB NE KADAR KREDİ yada HİBE VERİR?

KOSGEB den destek almak için öncelikle sizin harcama yapmanız gerekiyor. Yani 10 bin liram var KOSGEB de 30 bin TL versin şirket kurayım mantığı kesinlikle yanlıştır. 40 bin TL lik bir şirket kurmak için sizin cebinizde en az 60 bin TL olması gerekiyor ki şirketin ilk etapta tüm masrafları sizin cebinizden çıkacaktır. Siz tüm harcamayı yapacak ve faturalandırma yapacaksınız. Bunun sonucunda KOSGEB inceleme yaparak aylar sonra uygun görürse ödemenizi yapacaktır. Bu süreçte işletmenin giderlerini temin edebilmek ve ayakta durabilmek için cebinizde para olması gerekiyor.

KOSGEB’e projenizi sunduğunuzda projeye kredi mi yoksa hibe mi verileceği ortalama ne kadar verileceği gibi bilgilere sahip olabilirsiniz. Bu yüzden pek çok detayı öğrenmeden girişimcilik işine girmemenizi öneririm.

KOSGEB genel olarak istihdam sağlayan, ülke ekonomisine fayda katacak ve katma değer üretecek işletmelerde hibe desteğini sunmaktadır. Bu yüzden fotoğraf stüdyosu konusunda bir proje hazırlayıp sunmak lazım, tam olarak ne yapacağınızı bilmediğimizden bir şey söylemek yanlış olur, uygun bir şekilde proje hazırlayıp sunmak bu alanda tam olarak nasıl bir sonuç alacağınızı gösterecektir.

Yorumlarınız bizim için ve ziyaretçilerimiz için değerlidir, lütfen yazıları okuduktan sonra düşüncelerinizi paylaşın. Bilgi paylaştıkça çoğalır.

1 YORUM

  1. Alsancak Kıbrıs şehitleri çarşıya çok yakın mesafede cadde üzerine bir dükkan açmayı planlıyorum. Bu konuda KOSGEB den destek almam mümkün mü?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here