Bilgi güvenliği açısından yapmamız gerekenler nelerdir?

0

İnternetin günümüzde yayın hale gelmesi, milyarlarca insan tarafından günlük ve anlık olarak kullanılan internet pek çok kişinin işini kolaylaştırdığı günlük hayatına hız kazandırdığı gibi büyük güvenlik açıklarını da beraberinde getirebilmektedir. Bu yazımızda bilgi güvenliği açısından online dünya içinde hangi adımları atmalıyız ve nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda bilgi sahibi olacağız.

Bilginin hızlı şekilde yayılabilmesi ile beraber artık sahip olduğumuz gizli bilgiler anında binlerce kişi tarafından görülebilir hale gelebilmektedir. İnternet sitelerinde ve farklı bloglarda yayınlanan içeriklere yazılan bilgiler kısa zaman içinde pek çok kullanıcıyı olumsuz yönde etkilemektedir. Peki bu durumlara nasıl önlem alınabilir? Hangi adımları atarsak bu gibi durumların önüne geçebiliriz, sizlere bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz.

İnternet Güvenliği

Güvenlik unsuru İnternet dünyası içinde olmazsa olmaz bir gereklilik durumundadır. İnternet güvenliğini sağladığımızda bireysel olarak bilgi güvenliğimizi de korumuş oluyoruz. Bu yüzden kullandığımız akıllı cihazlar ve bilgisayarlarımızda bilmediğimiz sitelere girmemeliyiz. Bazı internet sitelerinde reklamlar çokca bulunmaktadır, bu reklamların üzerine tıkladığımızda ya da sayfanın boş bir alanına tıkladığımızda POP-UP adı verilen sizin kontrolünüz dışında sayfalar açılmaktadır. Bu sayfaların anında kapatılması gerekmektedir, bu sayfalar zira sizin bilgi güvenliğiniz için tehlike arz etmektedir. 

Bilgilerimizi bilmediğimiz ve http ikonunun yanında güvenli işareti çıkmayan hiçbir siteye girmemeliyiz. Kişisel bilgilerimizin güvenliği konusunda Online dünyada dikkatli davranmalıyız, bireysel kullanım alanlarımızın tümüne şifre koymalıyız. Böylece bizim dışımızda kişiler bireysel cihazlarımızdan tehlikeli internet sitelerine girebilir, böylece bilgilerimiz farklı kişilerin eline geçebilir.

Sizler de İnternet dünyasında kullanımlarınıza dikkat etmeli ve bu şekilde bilgilerinizin bir başka kişilerin eline geçmesini önleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here