Farklı ve İlgi Çekici Sunum Konuları

2
farklı ve ilgi çekici sunum konuları

Sunum yapmak ve insanları etkilemek zor olduğu kadar güzeldir. İnsanların hayatlarına ve hayal dünyalarına dokunabilmek, ancak farklı ve ilgi çekici sunum konuları ile mümkün olacaktır. Bu başlık altından sıradanın dışında olan farklı sunum konuları ve ilgi çeken sunum konularına ulaşabilirsiniz.

Etkili Sunum İçin

Etkili şekilde sunum yapmanın birkaç kuralı vardır, bunları uyguladıktan ve konuyu da bölümünüzle alakalı bir konu seçtikten sonra sunum yaparken başarılı olmamanın hiçbir gerekçesi yoktur. Etkili ve başarılı bir sunum için neler yapabileceğinizi ve etkili sunumun anahtarının neler olduğunu gelin birlikte göz atalım;

 • Sunumlarınızda bilgileri özelleştirin.
 • Anlatmanın yanında görsel olarak da insanlara sunduğunuzda görsel olan olaylar insanların bilinçaltında daha fazla yer edecektir.
 • Topluluğa sunum yaparken dikkatleri hangi noktaya çekeceğinizin planını yapın.
 • Alakası pek olmayan insanların dinlerken sıkılabileceği gereksiz bilgileri sunumdan çıkarın, sadece ana fikre odaklanın ve ana fikri destekleyen birkaç bilgiyi verin.
 • Etkili bir sunum yapabilmek için en önemli şartlardan birisi rahat olmaktır, rahat şekilde insanlara doğru değil direk olarak insanlarla konuşun. Rahat bir şekilde kendinizi anlatın, insanlarla karşılıklı diyalog şeklinde bir konuşma yürütün.
 • Farklı iletişim araçlarını bir arada kullanın.
 • Etkili mesajlarınızı direk olarak seyirciye sunarken ara sıra küçük aralıklar bırakın, seyirci böylece rahat bir nefes alacak ve konuşmaya daha fazla dikkat kesilecektir.
 • Seyirciye size soru sorabilmesi için rahatlatın, gerekli yerlerde stresi yok eden espriler yapabilirsiniz ancak gerçekten insanların buna güleceğinden emin olun.

Farklı Sunum Konuları

İçilebilir Tatlı Suların Ülkemizdeki Durumu

 Ülkemizde tatlı su kaynakların günden güne azalmaktadır. Bu durum pek çok canlı türünü tehdit ettiği gibi en başta insanoğlunu büyük ölçüde zarara uğratacaktır. Bununla alakalı, Türkiye’deki istatistikleri, tatlı suların durumu, gelecekteki kullanım alanları, devlet tarafından gelecekte su kullanımına ilişkin bir kısıtlama getirilip getirilmeyeceği gibi konuları araştırabilir güzel bir sunum dosyası oluşturabilirsiniz

Betonlaşmanın Artması ile Birlikte Doğal Yaşamın Zarar Görmesi

 Betonlaşmanın artmasıyla insanlar kendi hayatlarını düzene sokma çabasının sonucu olarak pek çok canlı türünün yaşam şekli bozulmuş doğayla olan bağı en aza inmiştir. Eskiden kuşların göç yolları üzerinde göller balıklar ormanlar ve ağaçlar kaplıyken kuşlar rahatlıkla göç sırasında dinlenebiliyorken günümüzde bu pek mümkün olmamakta ya da ne derece mümkün olmaktadır. 

Çanakkale Savaşı Yemek Menüsünde Ne Vardı?

çanakkale savaşı menüsü

Çanakkale savaşı 1915 ve 1916 yılları arasında yapılmıştır. Bu savaşlarda dedelerimiz ırk, dil, din farkı gözetmeden hep birlikte savaşmışlardır. Bu savaşta askerlerimizin günlük menüsü içimizi burkan türdendir. Yıllar sonra ortaya çıkan bu menü ile topraklarımızın nasıl korunduğunu gözler önüne sermektedir. Şimdi sizler de Bu savaşın nedenlerini ve sonuçlarından kısaca bahsederek savaşta askerlerimizin yediği menü hakkında geniş bir sunum yapabilirsiniz.

Toplumsal Tabanın Ayrıştırılmaya-Bölünmeye Çalışılması

Toplumdaki insanlar gerek yaşayış biçimi gerekse kültürel bazı farklılıklardan dolayı ayrıştırılmaya müsaittir. Bu nedenle bu durum bazı insanlar tarafından kullanılabilir. İnsanların hassas oldukları konular üzerinden ayrıştırılması sağlanabilmektedir. Bu konuyla alakalı detaylı bir araştırmaya yaparak insanlar üzerinde çatışmayı hızlandıracak unsurların neler olduğunu araştırarak detaylı bir sunum yapabilirsiniz. 

Not: Bu sadece konu Siyaset bilimi, Kamu Yönetimi Hukuk, Sosyoloji, gibi bölümler için bir sunum konusu olabilir. 

Renklerin İnsan Psikolojisi Üzerinde Etkileri

Renkler uzun yıllardır insanlar üzerinden psikolojik bir takım etkilerinin olduğu bilinmekteydi. Ancak son yıllarda bu etki ciddi şekilde artmaya başladı. Sarı, Mavi, Kırmızı ve Siyah gibi renklerin insanların psikolojileri üzerinde nasıl etkileri vardır bunları araştırabilir ve sunum konusu yapabilirsiniz.

Türkiye’deki Göçmenlerin Sayısı ve Ülke Ekonomisine Etkileri

Suriye’de yaşanan savaş neticesinde pek çok insan ülkemize doğru göç etmiştir. Bu durumun ekonomik, sosyal ve siyasal alanda farklı sonuçları ortaya çıkmıştır. Yakın gelecekte de bu durum devam edecek gibi görünmektedir. Sizler de bu durumun olumlu ve olumsuz yönlerini araştırarak Göçmenlerle alakalı bir sunum hazırlayabilirsiniz.

Geçmişten Günümüze Bilgiye Ulaşım Şekilleri

Geçmişte ansiklopedilerden araştırma yapıp, araştırma konusu için kütüphanelere giderken günümüzde ise bu durum tamamen İnternet üzerinden arama motorları ile mümkün olmaktadır. Elbette bu durum insan yaşamına büyük ölçüde fayda sağlamakta ve bilgiye erişimi hızlandırmaktadır.

Medyanın Politika Üzerinde Etkisi

Geçmişten günümüze medyanın politika üzerinde büyük bir etkisi olduğu varsayılıyor. Bu durum pek çok dünya ülkesinde mevcuttur. Medya pek çok gelişmiş dünya ülkesinde politika üzerinde büyük etkiye sahip olmuştur. Bunları araştırarak farklı bir sunum konusu elde edebilirsiniz.

Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı?

Dünya kültür mirasında büyük bir yere sahip olan Mısır Piramitlerinin gizemli inşa süreci günümüzde bile halen çözülmüş değil. Tekerleğe bile sahip olmayan bir uygarlığın bu derece büyük yapıları inşa edebilmesi, dev blokları sadece insan gücüyle metrelerce yukarı taşıyabilmesi günümüzde tam anlamıyla aydınlatılmamış bir gizemdir. Bu konuyla ilgili detaylı araştırmalar yaparak etkileyici bir farklı sunum konusu hazırlamak mümkündür.

Not: Sunum yaparken verilerinizi Prezi Sunum programıyla yapmanız sunuma farklı bir hareket katacaktır.

2 YORUMLAR

 1. Sunum konuları arasında en başarılı olan yazı sizinki, diğer sitelerde araştırma yaptığımda daha çok herkese hitap etmeyen bilgilere ulaşım. Bu yüzden size çok teşekkür ediyorum.
  Ben de bir sunum konusu eklemek istiyorum, “Küresel ısınma ile mevsimlerin değişimi” bunu da eklerseniz çok güzel olur teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here