Besi hayvanları için rasyon örnekleri

0

Besi hayvanları için rasyon örnekleri

Hayvancılıkta rasyon hazırlamak çok önemlidir. İyi bir rasyon ile ineklerden alacağınız süt verimini yüzde yüz oranında arttırırken aynı şekilde hayvana kazandırdığınız canlı ağırlığı da büyük ölçüde arttırabilirsiniz. Kısacası süt için de besi için de bizim için Rasyon her şey demektir. İyi bir rasyon ile pek çok şeyi başarabiliriz peki bu rasyonu nasıl hazırlayacağız özellikle besi hayvanlarına canlı hazırlık kazandırmak için hazırladığımız rasyon nasıl olmalıdır bu sayfada sizlere bunlardan bahsedeceğiz. Sizler de yapacağınız yorumlar ve düşüncelerinizi yazıya aktararak diğer besicilerle etkileşimde bulunabilirsiniz.

BESİ İÇİN YEM RASYONU

Aşağıda yer alan tabloda besi ırkları için hayvanlara günlük vermeniz gereken yem miktarları belirlenmiştir. Bunlara göre siz de kendinize göre bir rasyon oluşturarark hayvanlarınızı besleyebilir ve canlı ağırlık kazanımını arttırabilirsiniz.

besi için yem rasyon örnekleri

Yukarıdaki yer alan tabloda Besi ırkları için örnek rasyonlar mevcuttur.

Örnek bir hesaplama yapalım;

SİMENTAL cinsi bir besi ırkımız var diyelim ortalama ağırlığı 300 kg olsun, bu hayvan için şöyle bir RASYON hazırlamalıyız.

Mısır sılajı günlük 5,5 kg

Saman 1,5 kg

Arpa 0,5 kg

Buğday kepeği 0,5 kg

Besi yemi 1,5 kg

Ayçiçeği küspesi 0,5 kg

Buna göre 300 kg olan bir hayvan günlük 10 kg yem tüketmektedir.

şeklinde olmalıdır. Simental cinsi bir hayvanın günlük beslenme programıdır. Simental olduğu için B grubuna baktık. (Bu bilgiler görselin en üstünde yazıyor)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here