Yoklama Kaçağı Nedir? İşlemleri Nasıl Yapılır?

0
yoklama kaçağı para cezası

Yoklama Kaçağı Nedir? İşlemleri Nasıl Yapılır?

Arkadaşlar bu yazıda yoklama kaçağı hangi durumlarda olur ve yoklama kaçağı gibi bir durum ile karşılaştığınızda bu konuda elinize bir tutanak geçtiğinde ne yapmanız gerektiği konusunda fikirler vermeye çalışacağım. Başıma gelen bir olay dahilinde sizlere yoklama kaçağı olan bir kişinin ne yapması gerektiğini anlatacağım.

Otobüsle seyahat ettiğim süreçte rutin yapılan GBT sorgularına takıldım ve yoklama kaçağı olduğum söylendi, orada elime bir tutanak tebliğ edildi ve 15 gün içinde askerlik bürosuna gidip yoklama kaydımı yaptırmam istendi.

Bu olay 2018 nisan ayında gerçekleşti. 2017 eylül ayında lisans mezunu olmuş birisiyim. Lisans diplomamdan dolayı 2 yıl tecil hakkım mevcut. Yani 2019 eylül ayına kadar tecil ettirmek için askerlik bürosuna istenen evraklar ile birlikte başvurdum. Ancak götürdüğüm hiçbir evrak kullanılmadı, hepsi orada sistemden çekildi. Belki gideceğiniz askerlik bürolarında lazım olabilir siz yine de yanınızda evrak götürün, en azından diploma fotokopisi olsun.

Yoklama Kaçağı Hemen Askere Alınır Mı?

Ben yoklama kaçağı oldum ve askere alınmadım ancak lisans mezuniyetimi kullanarak 2 yıl tecil ettirme hakkımı kullandım. Askerlik yaşı gelen ve öğrenci olmayan kişilerin yoklama kaçağı olmaları durumunda tecil hakkı yoksa askerlik hizmetini yapmaları gerekmektedir. Aksi halde bu vatandaşlık görevidir, bu görevi yerine getirmeyen kişiler için para cezası uygulanır.

Yoklama kaçağı olanlar apar topar askere götürülmezler, bir sonraki celp döneminde askere alınırlar. Ancak bakaya durumunda olanlar ise birkaç gün içinde askere alınmaları söz konusudur.

Yoklama Kaçağı Tecil Hakkı Var Mı?

Yoklama kaçağı olan bir kişinin eğer öğrenciliği devam ediyorsa tecil hakkı bulunur. Bunun dışında üniversiteden yeni mezun olmuşsa yine tecil hakkı vardır. Örneğin lisans mezunu olan bir kişinin mezuniyetinden sonra 2 yıl tecil hakkı vardır. Ancak öğrenci olmayan, yaşı gelen her erkek askerlik görevini yapmak ile yükümlüdür.

Yoklama Kaçağı Ne Zaman Askere Gider?

Yoklama kaçağı olarak yakalanan kişiler bir sonraki celp döneminde askere gider. Ancak bakaya olarak yakalananlar birkaç gün içinde askere gönderildiği bilinmektedir. Bunların dışında farklı durumda olanlar ve yoklama kaçağı olanların arasından da bazı kişilerin birkaç gün içinde yine askere gönderildiği görülmüştür. Bu yüzden askerlik durumunuzu e devlet üzerinden takip etmelisiniz. Bakaya ve Yoklama kaçağı durumlarına düşmemeniz önemlidir.

Yoklama Kaçağı Para Cezası 

Askerlik hizmetini zamanı ve yaşı gelmesine rağmen yapmayan kişiler para cezası ödemek durumundadırlar. Para cezası 1 yıla kadar olan gecikmelerde 118 TL olarak belirlenmiştir. Ancak bir yıldan sonraki her ay için farklı para cezası uygulanır. 1 yıldan sonraki gecikmeden dolayı para cezası miktarları aşağıda listelenmiştir.

0-1 yıl arası 118 TL, sonrası için tabloya bakınız.

0 AY – 4 AY

296 TL

1.187 TL

4 AY – 1 YIL

593 TL

2.376 TL

1 YIL-2 YIL

890 TL

3.564 TL

2 YIL-3 YIL

2.079 TL

5.943 TL

3 YIL-4 YIL

3.268 TL

8.320 TL

4 YIL-5 YIL

4.456 TL

10.696 TL

5 YIL-6 YIL

5.645 TL

13.073 TL

Yoklama Kaçağı İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yoklama kaçağı olan bir kişi öncelikle durumunu kesinleştirmek için askerlik şubesine gitmesi gerekmektedir. Askerlik şubesinden sıra numarası alarak sıranızı bekleyiniz.Askerlik şubesine gittiğinde kişi kendisine gerekli talimatlar personel tarafından verilecektir. Askerlik şubesinde yoklama kaçağı olanlara yönelik olarak yoklama hizmetleri yürütülmektedir. Burada bina içinde varsa doktor, doktordan muayene olarak, ardından bir takım imza işlerini hallettikten sonra yarım saat bir saat gibi bir sürede işleminizi kolay şekilde halledebilirsiniz. Bu durum tecil yaptırmak isteyen yoklama kaçakları için geçerlidir.

E-Devlet Üzerinden Askerlik Yoklama İşlemlerini Yapma

E devlet sistemi üzerinden de artık yoklama işlemlerinizi kolay ve hızlı şekilde yapabilirsiniz. Bunun için e nabız sistemine kayıtlı olmanız gerekmektedir. E devlet sistemi üzerinden yoklama işlemleri 2016 yılından itibaren pilot bölge olarak Manisa’da uygulanmaktaydı. 2018 yılının 14 mayıs tarihinden itibaren tüm Türkiye’de geçerli olmak üzere E Devlet sistemi üzerinden sistem açıldı ve artık bu sistem üzerinden kolay şekilde yoklama işlemleri yapılabilecek. E devlet şifreniz ile sisteme girerek kolay ve hızlı şekilde yoklama işlemlerinizi yaptırmak mümkün.

E devlet sistemi ile askerlik yoklaması işlemini yaptırarak saatlerce belki de günlerce uğraştığınız işlemler artık kolay ve hızlı şekilde birkaç tıklama ile hallolabilecek. Sizler de bu kolaylıktan faydalanmak için e devlet sistemi üzerinden ASAL bölümünden işlemli yapabilirsiniz.

odestek.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here