Sözleşmeli Zabıt Katibi Nedir, Ne İş Yapar, Maaşı Ne Kadar?

0

Sözleşmeli Zabıt Katibi Nedir, Ne İş Yapar, Maaşı Ne Kadar?

Zabıt katibi son yıllarda açıktan memur alımı yapılan sözleşmeli olarak personelin çalışmasına izin verilen bir memuriyet kadrosudur. Bu kadroda çalışmayı elde eden kişiler sözleşmeli olarak çalışır ve genellikle adliyelerde çalışırlar. Yazımızda Zabıt Katibi Nedir? Ne iş yapar? Maaşı ne kadar? gibi soruların cevaplarını kolaylıkla bulabilirsiniz.

Zabıt Katibi Nedir? Ne İş Yapar?

Mahkemelerde görev alan hakimin kararlarını hızlı şekilde daktilo ya da bilgisayarda yazabilme yetkinliğine sahip olan kişidir. Adliyelerde kararları yazan zabıt katibi dışında pek çok zabıt katibi bulunur, bu kişiler dijital ortama evrak girişi yapar. Adalet bakanlığı bünyesinde çalışırlar. Adliyeler başta olmak üzere yüksek mahkemeler de zabıt katiplerine ihtiyaç duyar. Her yıl düzenli olarak Adalet bakanlığı kadrolarına zabıt katibi ihtiyacı giderilmek için açıktan personel alımı yapılır.

Zabıt Katibi Nasıl Olunur?

Zabıt katibi olabilmek için öncelikle KPSS sınavına girmiş ve en az 70 puan almış olmak gerekmektedir. Lise, Ön Lisans, Lisans farkı olmaksızın sadece KPSS ye girmiş ve 70 puan almış olmak yeterlidir. Ancak adalet bakanlığının yapmış olduğu alımlarda KPSS puanına göre klavye sınavına girecek olan adaylar belirlendiğinden KPSS puanının yüksek olması sizin klavye sınavına girmenizi garantileyecektir. Yani örnek verecek olursak en son yapılan alımlarda İzmir ili için KPSS puanı en düşü 74 puana kadar indi. Yani 73 puana sahip olan bir kişi klavye sınavına bile giremedi. Ancak bir önceki alımlarda KPSS puanı 70 e kadar indiği görüldü. Bu yüzden KPSS puanının yüksek olması sizi her zaman klavye sınavını garantileyecektir.

Klavye sınavına girdiğinizde 3 dakikada en az 90 kelime yazmalısınız. 90 yeterli bir rakam değildir, yanlışları da çıktığınızda ortalama en az 100 kelime yazıyor olmanız gerekmektedir. Çünkü mülakata giren adayların pek çoğu 120 kelime ve üstü yazdığından şansınız çok düşük olacaktır. Bu yüzden klavye sınavı önemlidir, klavyenizi geliştirmeniz şansınızı katlayacaktır.

Klavye sınavının ardından mülakata giren adaylar belirlenecek. Bu arada klavye sınavına davet edilecek kişi sayısı kadro sayısının yirmi katı. Yani 10 kişi alınacaksa 200 kişi klavye sınavına KPSS puanına göre sıralanarak en yüksekten başlanarak çağrılır. Klavye sınavının ardından kadro sayısının 3 katı, 5 katı gibi başarılı olan adaylar mülakata girmeye hak kazanmaktadır.

Mülakat sınavı ile birlikte artık meraklı bekleyiş başlayacaktır.

Zabıt Katibi Maaşı

Zabıt katiplerinin maaşları yaptıkları işe göre oldukça azdır. Sözleşmeli memur olan zabıt katipleri Adliyelerdeki hiyerarşinin en altında yer alır, pek çok adliyelerde zabıt katipleri büyük sıkıntılarla çalışmaktadır. Bu yüzden Zabıt katibi olmanın yanı sıra bu mesleği yıllarca yapabilmek için çalışacağınız adliye çok önemlidir.

Zabıt katipleri maaşları 2600 TL den başlamaktadır. Evli ve çocuk sahibi olan bir zabıt katibinin maaşı ise alacağı primler ve diğer ödemeler ile birlikte artacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here