Torpil nasıl yapılır? Referans nereden bulunur

0

Yıllardır bitmeyen giden bir muhabbettir bu, TORPİL ya da daha şirin şekilde anlatımı ile REFERANS denir. Torpil ile referans temelde aynı işleyiş biçimine sahiptir. Ancak pek çok kesim bu durumu şirinleştirmek, haklı göstermek ya da diğer şahıslara anlatırken tatlı tatlı anlatmak için referans derler. Peki nedir bu referans ya da torpil bu yazımızda bunlar hakkında biraz konuşalım istedim. Sizler de düşüncelerinizi yorum alanından yazarsanız memnun kalırım.

Torpil nedir

İşe girişlerde haksız olarak bir kişinin önüne geçmeye yarayan bağlantı ya da referans anlamına gelir. Eğer bir kişi bir kamu kurumuna başvuruda bulunduğunda alımlar mülakatlı yapılacaksa TORPİL yaptırmak isteyenler için adeta arena alanıdır. Elbette tüm mülakat işleten kurumlar torpil ile personel alıyor değildir, fakat alım yapılan komisyonlarla ilgili yorumları baktığımızda pek çok yerin TORPİL ile personel aldığını net şekilde yorumlardan gözlemliyoruz.

Referans nedir

TORPİL yaptırmak ile aynı şeydir aslında. İkisi de tanıdığı kimseyi işe sokmak üzere çaba sarf eder. Kimileri referans der kimileri Torpil adı verir.

Torpilsiz Memur Olmak

Elbette ki torpilsiz memur olmak mümkündür. Başarılı olan kişilerin önünde kimse duramaz, KPSS ye girip 87 puan üstü alıp rahat bir şekilde memur olunabilir. İstediğiniz kuruma da atanabilirsiniz. Torpil daha çok açıktan alım yapan kurumlarda döndüğü iddia edilmektedir. Açıktan personel alımı yapan ve mülakatlı alım yapan kurumlarda referans ve torpil ile alım yapıldığı iddia edilmektedir.

Torpil Yaptırmanın ve Referans bulmanın Dini Açıdan Önemi

Dini değerlerin ön planda olduğu bir ülkede yaşıyoruz. En önemlisi Müslüman bir ülkeyiz, sokaktan 10 kişiyi çevirdiğimizde 9’u müslümandır. Fakat gerçekten ne kadar müslümanız? Gerçek müslümanlık açıktan alım yapılan kurumlara girmek için haksız yere diğer adayların önüne geçmek için fıldır fıldır torpil aramak mı? Torpil bulunca yaptırıp, bulamayınca yapanları kötülemek mi olayımız? Cidden bu soruları tamamen merakımdan soruyor ve sorguluyorum, sizler de sorun karşılıklı beyin fırtınası yapalım. Sahi nedir bizim olayımız?

Niteliksiz personel alımı aslında devlet kurum ve organlarının içini boşaltmak demek değil midir? Niteliksiz alım yapıldığı zaman yani torpil ve referans ile, devlet kurumlarına zarar vermenin yanı sıra kişi kul hakkı yemiş olmuyor mu?

Torpil yaptıranların savunduğu cümle “Sistem böyle işliyor “

Bu sihirli cümleyi mutlaka sizler de işitmişsinizdir. Şuan bu yazıyı okuduğunuza göre sizin de ya torpil yaptırmak gibi bir derdiniz var ya da yaptırdınız, diğer bir ihtimal torpil arıyorsunuz.

Güzel kardeşim sistemi oluşturan bizleriz. Sen öyle dersen ben öyle dersem, başkaları öyle derse nasıl düzelir bu sistem? Üç kuruş para için değer mi?

Yorumlarınızı esirgemeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here