Temas Gerektiren-Gerektirmeyen Kuvvet Nedir? Kısaca Örnekler

0

Günlük yaşamımızda hayatımızı devam ettirmek üzere pek çok farklı  kuvvete ve enerjiye ihtiyaç duyarız. Bunlardan birisi de enerjinin ortaya çıkardığı kuvvettir. Yürürken, eşyaları kaldırırken kuvvet uygulayarak yaparız.  Bu kuvvet uygularken temas gerektiren kuvvet ve temas gerektirmeyen kuvvet nedir? Bu kuvvetlere örnek olarak neler verilebilir bunlardan bahsedeceğiz.

Temas Gerektiren Kuvvet Nedir

İtme çekme gibi hareketlerle ortaya çıkan kuvvet türüdür. Kaldırma, sürtünme gibi kuvvet türleri de temas gerektiren kuvvet türlerine örnek olarak verilebilir. 

Temas gerektiren kuvvet türünü bir başka şekilde açıklamak gerekirse; cisimlerin yönünü, şeklini ve yapısını değiştiren kuvvet türüne verilen isimdir.

Günlük hayatımızda işimizi yapmak için kullandığımız kuvvet türüdür. Yürürken, koşarken, top oynarken, kitap okurken bu kuvvet türünden faydalanırız.

Temas Gerektirmeyen Kuvvet Nedir

Temas gerektirmeyen kuvvetlere örnek olarak en başta yer çekimi kuvvetini örnek olarak verebiliriz. Bunun dışında elektrik kuvveti ve manyetik alan kuvveti de yine temas gerektirmeden ortaya çıkan kuvvet türlerinden birisidir.

Bu kuvvet türü hiçbir şekilde temasta bulunmadan cisimleri hareket ettirebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here