Teknolojinin hayatımızda ve çevremizde meydana getirdiği değişiklikler

0
teknolojinin hayatımıza getirdiği değişiklikler

Teknoloji yaşamımızda günden güne farklılıkları da beraberinde getirmektedir.

Teknoloji hayatımızda Günden güne oldukça büyük değişiklikler yapmıştır.  Teknolojinin hayatımıza getirdiği bu yenilikler pek çok davranışı hayatımıza sokarken, pek çok değerlerimizi de  yitirmemizi sağlamıştır.

Teknolojik gelişmeler, gelişip değişirken aslında bir yandan dünyayı da kendi normları doğrultusunda farklı bir boyuta evirir. Elbette değişimin temel faktörlerinden birisi evrimdir.  Bu bağlamda teknolojinin hayatımızda ve çevremizde meydana getirdiği değişikliklerin neler olduğunu ve hayatımıza teknoloji ile birlikte giren yeni hareketleri yeni kuralları hep birlikte bir göz atalım.

Eskiden teknolojinin henüz  bu kadar gelişmediği dönemlerde yasak olmayan şeyler günümüzde yasaklanmıştır. Bunlara örnek olarak yayın yasağı kurallarını verebiliriz.  Geleneksel ve yeni medyanın Henüz bu kadar gelişmediği ve anlık olarak insanların iletişim kuramadığı dönemlerde insan gibi bir kavram hayatımızda yokken, günümüzde gerek sosyal medya gerekse diğer iletişim kanallarının  hayatımızda büyük bir yere sahip olmasından dolayı bazı olaylarda ve haberlerde yayın yasağı gibi bir kurallar karşımıza çıkabilmektedir.

Bir diğer örnek olarak, Eskiden insanların işlemlerini yaptıra bilmesi için devlet kurumlarına Devleti temsil eden organlara bireysel başvuruları yapılırken bir müjde edevlet üzerinden pek çok işlem oturduğumuz yerden sadece interneti kullanarak kolay bir şekilde yapılabilmektedir.  bu durum hayatımızda insanların daha çok hareketsizliğine yol açmakta ve sağlık açısından farklı sorunları ortaya çıkarmaktadır.

Sürekli  hareketsizlik içinde geçen bir yaşam Şüphesiz insan sağlığını derinden tehdit etmektedir. hal böyle olunca gerek çocuklar gerekse gençler ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu da bize  teknolojinin ve hızın getirdiği olumsuz bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Teknoloji normal kullanımda büyük kolaylıklar sunan hayatımızı değiştiren bir oluşumdur. teknolojiden güzel şekilde faydalandığımız da oldukça faydalı sonuçlara ulaşabildiğimiz gibi  kötü kullanımı sonucu pek çok olumsuzluklara da gebedir.

Yani sonuç olarak bir yere bağlayacak olursak teknoloji hayatımızda yokken insanlar daha çok sosyalleşir daha fazla iletişime geçmek de iken günümüzde teknolojinin ve hız kavramının hayatımıza girmesiyle İnsanlar pek çok işlemini evlerinde koltuklarında halleder olmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here