İnfaz Koruma Memuru Nedir, Ne İş Yapar? Maaşı Ne Kadar?

0

İnfaz Koruma Memuru Nedir, Ne İş Yapar? Maaşı Ne Kadar?

İnfaz koruma memuru nedir ve ne iş yapar? Bu konuda daha geniş ve detaylı bilgiye bu başlık altından kolaylıkla ulaşabileceksiniz. Gardiyan olarak da bilinen infaz koruma memuru cezaevlerinde görev alan memura verilen isimdir. Mahkumların kayıtlarını tutan, cezaevi içinde güvenliği sağlayan ve ceza evlerinde mahkumlarla birebir diyaloğa giren ve mahkumlarla iletişim halinde olup, hukuki kurallar çerçevesinde isteklerinin gerçekleşmesini sağlayan ve ya bir üst birime bildiren cezaevi memurudur.

İnfaz Koruma Memuru

Mahkemenin vermiş olduğu cezayı uygulanmasında büyük ölçüde katkı sağlayan, bu cezanın uygulanması için cezaevlerinde görev alan yardımcı meslek elemanıdır. İnfaz koruma memuru diğer adıyla toplum içinde gardiyan olarak da bilinir. İnfaz koruma memurları yani gardiyanların çalışma şartları ceza evine göre değişmekle birlikte zordur.

Ceza evine girişte telefon ve üzerindeki diğer eşyaları bırakarak yanında hiçbir eşyayı içeri sokamaz. Gardiyanlar çalışma şartları kimisine göre zor diye nitelense de bazı kişilere göre kolay ve rahat olarak nitelendirilir.

İnfaz Koruma Memuru Maaşları

İnfaz koruma memurlarının maaşları zamlı hali aşağıda listelenmiştir. en düşük infaz koruma memuru maaşı 2700 TL den başladığı görülmektedir.

Mezun olduğu okul 2017 Temmuz Maaşı 2018 Ocak Maaşı
Lisans (sözleşmeli) 2.625 Türk Lirası 2.703 Türk Lirası
Ön lisans (sözleşmeli) 2.625 Türk Lirası 2.703 Türk Lirası
Ortaöğretim (sözleşmeli) 2.595 Türk Lirası 2.668 Türk Lirası
Kadrolu İKM 2.875 Türk Lirası 2.952 Türk Lirası

İnfaz Koruma Memuru Nasıl Olunur?

İnfaz koruma memuru olabilmek ve bu mesleği yapabilmek için öncelikle KPSS sınavına girmiş olmak gerekmektedir. KPSS sınavına girmiş olanlar arasından KPSS puanına göre en yüksekten başlanarak sıralama yapılır ve ardından puanı en yüksek olan adaydan başlanmak üzere sıralama yapılarak adaylar mülakata çağrılır. Mülakatta başarılı olan adaylar ise mesleği yapmaya uygun görülmüş demektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here