Emniyet Kemeri Sistemi Nasıl Çalışır

0

Emniyet kemeri arabalarımızda mevcut donanımın içinde gelen ve mutlaka her arabada sağlam olarak bulunması gereken çalışır vaziyette olmayan emniyet kemeri sistemlerinin araç muayenesinden geçmediği önemli bir araç içi donanımdır.

Emniyet kemerlerinin nasıl çalıştığı ve sisteminin tam olarak nasıl işlediği konusunda bilgi almak istiyorsanız yazıyı okumaya devam edin.

Emniyet Kemeri Mekanizması Nasıl Çalışır

Mekanizmanin sağlıklı çalışması kazalarda meydana gelen yaralanma ve can kayıplarını en aza indirmektedir. Emniyet kemerlerinin normalde yumuşak ve çektiğinizde gelen bir yapıya sahip olması, ancak aniden kuvvet uygulandığında ise kendini kilitlemesi akıllara bu sistemin tam olarak nasıl işlediğini getirmektedir.

Emniyet kemeri mekanizmasının işleyiş şeklini en basit şeklinde anlatmak gerekirse, aslında bir lunaparktaki dönen salıncaklara benzetebiliriz. Bu salıncaklar belli bir hızın üstüne çıktıklarında etrafa doğru açılmaya başlar yani merkezden dışa doğru esner. Bu sistemin benzeri emniyet kemerlerinde uygulanmıştır, hızlı bir şekilde kemere kuvvet uygulandığında içerdeki top döner ve hızın etkisi ile dil dışarı çıkarak kilit sistemini devreye sokar. Böylece kemer sabitlenmiş olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here