İklimin, yeryüzü şekillerinin ,turizmin, sanayilerin nüfus ve yerleşme üzerindeki etkileri

1
Nüfus ve Yerleşmeye Etkisi

İnsanlar yerleşim yeri ararken bir takım temel kriterleri göz önünde bulundururlar. Bunlar yerleşmek istediği alanın hava olayları yani iklimi, yerleşmek istediği yerin turizm durumu, yine yerleşmek istediği bölgenin sanayi yapısı ve fabrikaların olup olmadığı gibi sebepler insanlar için cezbedici ve yaşanması gereken yerler olabilir. Şimdi bunu detaylı olarak açalım.

Hayatımızı devam ettirebilmek için temel gıdalara ihtiyaç duyarız. Yeme, içme gibi eylemler hayatta kalmanın temel şartıdır. Bu yüzden insanlar daha fazla gelir elde etmek için ekonomisi gelişmiş şehirlere göç ederler.

İklimin Nüfus ve Yerleşmeye Etkisi

İklim olayları insanların hayatta kalmasında büyük ölçüde önemlidir. İklimi güzel olan bölgeler bu yüzden daha fazla göç alır.

Yeryüzü şekillerinin Nüfus ve Yerleşmeye Etkisi

Bir bölgenin yeryüzü şekillerinin kötü olması, insanların yaşam kalitesini olumsuz etkilemesi o bölgeden insanların göç etmesine sebep olacağı gibi, yine başka bir bölgenin yeryüzü şekillerinin güzel olmasından dolayı insanlar bu bölgede daha güzel yaşama sahip olacağı için buralara göç edebilirler.

Turizmin Nüfus ve Yerleşmeye Etkisi

İklim olayları nüfus ve yerleşme için oldukça önemli olsa da, bu faktör genellikle az olarak hissedilir. Elbette ki iklim yerleşme ve hayatta kalma adına büyük önem taşımaktadır. İklimi güzel olan bölgeler genellikle turistik alanlardır, bu bölgelere ise toplumda sadece bazı kesimler belli aylarda yaşamak üzere göç etmektedir. Temelde iklim de nüfus yapısı üzerinde oldukça önemlidir.

Sanayinin Nüfus ve Yerleşmeye Etkisi

Sanayi faaliyetlerinin gelişmiş olduğu bölgeler sürekli olarak göç alır. Ülkemizde Bursa, İzmir, İstanbul, Manisa gibi şehirler sanayi alanında gelişmiş olduğu için bu bölgelerde insan yoğunluğu fazladır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here