Nasrettin Hocanın hayatı kısaca

1

Hepimiz Nasrettin hocanın fıkraları ile büyüdük ve hayaller kurduk. Birbirinden güzel ve insana farklı hayaller kurduran bu özel fıkralar hepimizin hayatında büyük bir yer tutmaktadır.

Sizler de mutlaka Nasrettin hoca kişiliğini ve hayatı konusunda merak içine girmişsinizdir. Nasrettin hoca Anadolu Selçukluları döneminde Akşehir bölgesinde yaşayan bir efsane kişilik olarak karşımıza çıkmaktadır. Nasrettin hocanın hayatı ve kişiliği bununla da sınırlı değildir, yaşadığı dönemde de pek çok farklı efsanevi olaylarla anılmıştır.

Doğum tarihi: 1208, Nasreddin hoca, Sivrihisar
Ölüm tarihi ve yeri: 1284, Akşehir

Doğum yeri Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinin Hortu köyü olan Nasrettin Hoca, ilk eğitimini imam olan babasından almıştır. Köyde tarım ürünlerinin zarar görmesi ile ilçe merkezi olan Sivrihisar’a taşınmışlardır. Burada medrese eğitimi alan Nasrettin hoca İslam hukuku konusunda ileri derecede eğitim aldı. Aynı zamanda Farsça öğrendi.

Babası vefat ettikten sonra bir süre köyde imamlık yapmış olan Nasrettin Hoca, ardından Sivrihisar ve Konya medreselerine yerleşmiş ve Akşehir’de yaşamını yitirmiştir.

Nasrettin hoca bir gün evde otururken kapısı çalar, eve gelen komşusudur. Komşusu Nasrettin hocanın eşeğini ödünç istemek için gelmiştir, kapıyı açan hocayla ayak üstü sohbet ettikten sonra şu sözleri sarf eder;

Komşu:Hocam tarlada biraz işlerimiz var da eğer senin eşeğin işi yoksa bana ödünç verebilir misin? Der; Ancak hocanın eşeği vermeye gönlü yoktur ve şu cümleleri sarf eder,
Hoca: Eşek evde yok, der ve tam bu sırada eşeğin; Aiiiii-Aiiiii sesi gelir.
Komşu; Hoca ayıp değil mi eşek evde yok diyorsun ancak eşeğin sesi geliyor,
Hoca: Yahu bana mı inanıyorsun eşeğe mi? der.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here