Sararan Plastik Nasıl Beyazlar

0

Sararan Plastik Nasıl Beyazlar, sararmış plastiği beyazlatma işlemi nasıl yapılır, sararmış plastik beyazlatma, sararan ayakkabı beyazlatma yöntemleri, sararan plastik ayakkabı beyazlatma yöntemleri gibi aklınıza gelen sararma ile ilgili tüm sorulara bu başlık altından cevap arayacağız. Yıllar önce başıma gelen bir olaydan esinlenerek yazdığım bu yazıda kendimce bir şeylerin cevabını bulmuş olsam da kesin çözüm olduğunu yerine göre düşünüyorum, fakat her yerde uygulanmayabilir.

Sararan Ayakkabı Nasıl Beyazlatılır?

Ayakkabıların sararmış olan bölümleri özellikler taban kısımları oluyor. Eğer ki bu taban bölümü sarı olan bölüm düz bir plastiğe sahipse, ince zımpara ile sarı kısmını yedirdiğiniz zaman ortaya yeni bir beyaz bölüm çıkıyor. Bunu yıllar önce kendim bizzat denemiş ve sonuç almıştım. Sizler de düz alanlar için bunu deneyebilirsiniz.

Sararan Beyaz Eşya Plastiği Nasıl Beyazlar?

Beyaz eşyalarımızın plastik bölümlerinin bazı durumlarda sarardığını görmekteyiz. Özellikle çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve klima gibi cihazlarda sıklıkla karşımıza çıkan sararan plastik sorununu çözmek için ince bir zımparadan faydalanabilirsiniz. Eğer sarılık göze ciddi şekilde zarar verici bir durumdaysa, sarı olan parçayı yerinden sökün. İnce zımpara ile hafifçe sadece sarı kısmı yok olana kadar güzelce zımparalayın. Eskisi gibi parlak olmasa da sarı durmasından bence çok daha iyidir.

Bunların dışında alternatif yöntemleri de deneyebilirsiniz, mesela söktüğünüz parçayı beyaz boya ile boyamak olabilir. Ya da farklı kimyasallar ile bu sarılığı yok etmeyi deneyebilirsiniz. Kimyasal yöntemlerle sarılığı gidermeyi alt başlıkta anlattım.

Sararan Plastik Nasıl Beyazlar – Kimyasal Yöntemler

Üzülerek belirtmek isterim ki, sararan plastikler kirden ve diğer sebeplerden sararmaz. Zamanla rengi ve formu değişir bu yüzden sararma olur. Bunu daha net anlayabilmek için beyaz eşyalarınızın metal alanlarına bakabilirsiniz. Metal alanlar bembeyaz dururken plastik aksamları sararmış olmaktadır. Bu durum kirden, pislikten olmaz Ancak göze hoş gelen bir durum da değildir. Bu yüzden pek çok kişi rahatsız olur.

Kalıcı plastik sararması nı “Hidrojen Peroksit” ile çözebilirsiniz. Sararan parçayı bir müddet hp’nin içinde tutmanız gerekir.

Domestos, porçöz, diş macunu gibi kimyasalları deneyerek fırça yardımı ile sürterek temizleyebilirsiniz. Kimyasallar sağlığa zararlıdır kullanırken dikkatli olmalısınız. Hidrojen Peroksit bu konuda kesin çözüm sunabilir.

Sizin de aklınıza gelen, düşündüğünüz temizleme yöntemleri varsa sararan plastik nasıl beyazlar sorusuna yorum yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here