Herhangi bir geleneği tanıtınız

0

Geleneklerimiz kültürümüzü anlatan toplum tarafından kabul görmüş özel tutum ve davranışlardır. Bunlara örnek olarak asker uğurlama gelenekleri, sünnet töreni gelenekleri, kız isteme gelenekleri, damat kahvesi gelenekleri gibi farklı örnekler sıralanabilir. Bu gelenekler yörelere göre farklılık göstermektedir. Her yörenin ve kültürün kendine has bir takım geleneği vardır. Sizler de kendi kültürünüze ait olan geleneklerden bahsedebilirsiniz.

Kız İsteme Merasimi Geleneği

Kız isteme merasimleri erkek tarafının ailesinin kız evine ziyareti ile gerçekleşir. Genellikle bu ziyaretlerde çiçek ve çikolata götürülmektedir. Damat, genellikle takım elbise giyer. Gelin kız ise yine şık bir kıyafet ile oğlan evini karşılar.

Kız isteme merasimlerinde ilk aileler oturur kısa bir sohbet eder, ardından erkek tarafından damadın bir yakını konuşma gerçekleştirir ve isteme törenini gerçekleştirir. Yapılan bu konuşma oldukça önemlidir, iki gencin hayatını birleştirmesi için izin istemek anlamına gelir. Kız tarafı konuşmanın ardından olumlu bir işaret verdiği zaman damat ve gelin misafirlerin tümünün elini öper.

Ardından tatlılar yenir, çaylar içilir ve oğlan evi kız isteme merasimini sonlandırmış olur. Böylece kına gecesi, nişan töreni ve düğün yapılarak bu iki insan hayatını birleştirir.

Asker Uğurlaması Geleneği

Asker uğurlamaları toplu olarak olduğu gibi bireysel olarak da yapılır. Hava limanları, otogarlarda bir insan yoğunluğu ve bu yoğunluğun arasında havaya zıplatılan birisini görüyorsanız muhtemelen asker uğurlama geleneğine şahit oluyorsunuz demektir.

Askerlik vatan görevidir, anayasal bir ödevdir. Sağlıklı tüm erkek vatandaşların yapması gereken bir anayasal ödev olarak bilinir. Bu yüzden tüm erkekler hayatının belli bir bölümünü askerde geçirmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here