Sanayi Devrimi Sosyal ve Toplumsal Hayatı Nasıl Etkilemiştir?

0

Sanayi Devrimi Sosyal ve Toplumsal Hayatı Nasıl Etkilemiştir?

Sanayi devrimi ile birlikte gelişen hammadde ve işçi ihtiyaçları doğrultusunda insanların sosyal yaşamları değişmiş, büyük devletler küçük ve güçsüz devletler üzerinde manda sistemi uygulamaya ve oyunlar oynamaya başlamıştır. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda pek çok insan köle olarak satılmış ve insan hakları hiçe sayılmıştır. Böylece doğal kaynaklara sahip olma uğruna savaşlar çıkmış, enerji kaynaklarına sahip olma uğruna milyonlarca insan zarar görmüş ve yaşamlarını yitirmiştir. Tüm bunların hepsi daha fazla üretim yapmak ve ürünlerini daha fazla pazarlamak için gerçekleşmiştir. Bu sistem günümüzde de daha modern anlamıyla devam etmektedir.

Sanayi devrimi insanların özgürlükleri adına büyük değişiklikleri beraberinde getirmiştir. Sanayi devrimi ile beraber insanlar bireysel olarak ekonomik güce sahip olmuş böylece özgürlüğün getirdiği bir durum olarak kendi benliklerini daha iyi ifade edebilir konuma gelmişlerdir.

Elbette Sanayi devriminin olumsuz yönleri mevcuttur ancak olumlu yönleri de baktığımızda olumsuz yönleri çok az kalmaktadır, bu alanda sanayi devrimi dünyanın değişimi ve farklı bir yöne geçiş sırasında büyük temel taşları oluşturan bir durumdur. Sanayi devrimi ile sosyal haklar daha da ön plana çıkmış insanların yaşam standartları da bu anlamda gelişerek olumlu bir duruma geçmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here