Dünyada Farklı iklimlerin görünme sebepleri nelerdir

0

Dünyada pek çok farklı iklim görülür, insanların yaşamları da yine buna bağlı olarak şekillenir, bu yazıda dünya üzerinde aynı zamanda pek çok farklı yerde farklı iklimlerin görünme sebeplerinden bahsedeceğiz. İşte Dünyada aynı anda farklı iklimlerin görünme sebepleri.

Dünya üzerinde pek çok bölge ve coğrafya vardır. İnsan yaşamına uygun olan pek çok alanda insanlar yaşamaktadır. Ekvator çizgisinin kuzeyinde ve güneyinde yaşayan insanlar ekvator çizgisine olan uzaklıklarına göre aşırı soğuğa mağruz kalabilirler.

Ekvator çizgisi dünyayı ortadan ikiye böldüğü varsayılan çizgidir. Bu çizgi üzerinde yaşayan insanlar sürekli aşırı sıcaklıklarla mücadele ederler, bu sıcaklıklar insanın günlük hayatını, yaşamını, kişilik özelliklerine kadar pek çok şeyini de etkilediği bilinir. Kültürel özellikler de yine bu sıcak ve soğuk faktörü üzerine şekillenir. Arabistan’da yaşayan bir kişiyle Norveç’te yaşayan bir kişinin kişilik özellikleri ve kültürü sıcak ve soğuk farklılığından ortaya çıktığı pek çok kişi tarafından bilinmektedir.

Sıcaklık Değişimlerinin Sebepleri

Ekvator çizgisine ülkenin uzaklığı sıcaklığını belirler. Eksen eğikliği sayesinde de bu bazı dönemlerde farklılık gösterir. Ülkemiz orta kuşakta yer almasından dolayı dört mevsimi bir arada yaşamaktadır.

Kuzeyde yer alan ülkelerde de sıcaklık değerleri ülkemizden daha az olmaktadır, güneyimizde yer alan ülkelerde ise sıcaklık değerleri daha fazladır. Bu da ekvator çizgisine ülkenin uzaklığı ile ilgilidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here